Z Hotelu Praha vzniknou atraktivní byty pro bohaté

Na pozemku, kde se tyčí atraktivní hotel Praha, by mohlo stát třeba 250 rodinných domů v této luxusní čtvrti na pražské Hanspaulce. Hotel Praha, postavený v 80. letech minulého století, je unikátní stavba, o níž se ví velmi málo. Dříve se jednalo o nekomerční hotel, kde se ubytovávaly vládní návštěvy, ale v současné době představuje pětihvězdičkový hotel s nezvykle prostornými pokoji. Je jich 136. Co s nimi bude dále?

Nejlepší hotel v Praze

Hotel Praha, který se nachází v Praze 6, byl dostavěn v roce 1981 a jeho stavba trvala asi dva roky. Po dokončení se však nekonaly žádné oslavné bouře. Nebyl totiž určen pro veřejnost. Hotel se může pyšnit jedinečným výhledem na Pražský hrad a celkově i se zahradou zaujímá plochu o velikosti 100 tisíc metrů čtverečních. Byl postaven na místě bývalé Petschkovy zahrady. Nad hotelem drží ochrannou ruku celá řada památkářů, kteří novému majiteli zakázali výstavbu ve volné části zahrady.

Poptávka po nových bytech v Praze stoupá, volné pozemky v centru města pro developerské projekty rychle ubývají. S přestavbou stávajících objektů se tak budeme setkávat stále častěji.

Co se ví o historii hotelu?

Hotel Praha se měl stát unikátní ukázkou českých uměleckých řemesel, hlavně sklářů a textiláků. Cílem bylo poskytnout zahraničním vládním návštěvám, pro které byl hotel určen, luxusní zázemí, kde mohly ocenit výsledky československých řemesel. Ale autoři – prof. Ing. arch. Jaroslav Paroubek, prof. Ing. arch. Arnošt Navrátil, Ing. arch. Radek Černý a prof. Ing. arch. Jan Sedláček – se přílišné chvály nedočkali. O hotelu se příliš nemluvilo.

Tip: Chcete získat služby bytového architekta ZDARMA? Více se dozvíte v tomto článku.

Co se týče vybavení hotelu, je téměř stejné jako v minulosti. Došlo k renovaci dřevěných prvků budov, například dřevěné podlahy, dřevěných dveří a podobně. Prezidentské apartmá o rozloze 370 metrů čtverečních hostilo v roce 1996 i Toma Cruise při natáčení Mission Impossible.

Hotel Praha změnil majitele a ukončí provoz

Hotel Praha byl majetkem akciové společnosti Falcon Capital, která bohužel nedokázala hotel dostat do černých čísel.  Jak známo, v Praze je situace na poli hotelového ubytování již řadu let špatná. Konkurence stlačila ceny nízko a obzvlášť luxusnější hotely mají často problém nákladný provoz ufinancovat. Hotel Praha tak v lednu 2013 koupil František Savov, který vlastní například vydavatelství Mladá fronta. Ihned rozdal většině zaměstnanců výpovědi a zahájil plány na přestavbu na luxusní byty v Praze.

Konkrétní podoba přestavby zatím zveřejněna nebyla. Je pravděpodobné, že exteriér a část interiéru zůstane zachována i když hotel není památkově chráněný. Jakmile budeme znát více informací, určitě vás s nimi seznámíme v samostatném článku.

Related posts