Znamení a znaky na starých pražských domech

Stará Praha má své neodolatelné kouzlo. Jakmile se budete proplétat uličkami, zkuste sledovat i místa nad vjezdy a portály domů, kde naleznete speciální domovní znamení a znaky. 

Tajemství malostranských domů

Domy se nejdříve pojmenovávaly podle rodin a osob, které v nich žily. Postupně se přešlo k domovním znamením, která poskytovala domu jméno a šlo o takový orientační bod. Symboly zachycené v domovním znamení značily cosi bližšího o jménu, povolání nebo další osobní vlastnosti majitele. Pokud se vydáte Nerudovou ulicí, narazíte hned na několik domovních znamení. Zdejší domy by mohly vyprávět spoustu šťastných i temných příběhů. Nejčastěji se spisovatel Jan Neruda spojuje s domem U Dvou slunců, kde i bydlel od roku 1845 do 1857. Dům U Zlaté podkovy se vám bude líbit díky vyobrazenému svatému Václavovi na koni, který měl kdysi na kopytě opravdovou podkovu. Dům U Tří housliček připomíná tři generace houslařských mistrů, kteří zde žili. V naší zemi i v zahraničí byly velmi známé jejich housle, mandolíny a loutny.  

I když si nebudete kupovat dům na Malé Straně, nic vám nebrání si užívat zdejší tajemnou atmosféru, protože penziony Praha existují pro zvídavé turisty a poskytnou vám pohodlí, které vám bude vyhovovat. 

Zvířecí symbolika na domech

Často si můžete všimnout, že se jako znamení na domech objevují zvířata. Konkrétně jde především o lva, medvěda, beránka, orla, hada, jelena, koně, lišku, kozla, slona, vola, čápa, zajíce, ale i o štiku, raka, žábu a kapra. U Dvou zlatých medvědů je dům stojící blízko Staroměstského náměstí s renesančním portálem a dříve tady žil spisovatel a reportér E. E. Kisch. S domem U tří kaprů se spojuje pověst o kaprech, kteří byli uvnitř budovy nalezeni po povodni.Potřebujete více dní k objevování symbolů spojených s historickými událostmi a budovami? Ubytování v Praze je nyní dostupné pro každého, určitě si bez problémů vyberete komfortní pobyt za dostupnou cenu.

Related posts