Porovnání 5 typů střešních oken, které jsou pro vás nejvhodnější?

Půdní prostory se v současné době stále více mění v krásné podkrovní místnosti, které jsou určeny k bydlení. Základním prvkem, který nesmí chybět v žádném obytném podkroví, je střešní okno. Bez dostatku světla to v žádné místnosti prostě nejde a střešní okno je jednou z možností, jak ho zajistit. Jedná se o specifické druhy oken, které za posledních několik desítek let prošly značným vývojem. V tomto článku si představíme 5 základních druhů střešních oken, která můžete při plánování nového nebo rekonstrukci stávajícího podkroví využít.

Střešní okna kyvná

Kyvná střešní okna se řadí mezi nejvíce využívané typy střešních oken. Tento model okna se otevírá podél své středové osy. Jedná se o systém jednoduchý na obsluhu a přitom velice bezpečný. Díky ventilační klapce je otevírání a zavírání velice jednoduché. Ventilační klapka zároveň přináší možnost větrání, i když okno zůstane zavřené (mikroventilace). Ventilační klapka je také mimo dosah malých dětí, což zaručuje jejich bezpečí.

Střešní okna kyvná, zdroj: velux.cz
Střešní okna kyvná, zdroj: velux.cz

Okno je ovládáno shora, díky tomu může být prostor pod oknem vybavený i nábytkem. Díky tomu, že okno může být otočeno kolem celé své osy, je zajištěno snadné umývání z obou jeho stran. Musíte se ovšem připravit i na to, že pokud bude okno otevřené, bude jeho vrchní část zasahovat do místnosti.

Střešní okna výklopně-kyvná

Výklopně-kyvné střešní okno se také řadí mezi druhy, které jsou v oblasti střešních oken široce oblíbené. Osa, podél které se střešní okno otevírá je umístěna v horní části celého okna. Největší výhodou tohoto druhu okna je bezesporu možnost ničím nerušeného výhledu. Navíc okno nezabírá prostor uvnitř místnosti a tím lze s výhodou použít na místech, kde je omezený prostor, což bývá kuchyně či koupelna.

Střešní okna výklopně-kyvná, zdroj: velux.cz
Střešní okna výklopně-kyvná, zdroj: velux.cz

Po otevření v okně nejsou žádné překážky a je zajištěn panoramatický výhled. Madlo na otevírání je umístěno ve spodní části okna. Díky tomu se může okno snadno otevírat, i když je umístěno výše. Bohužel je u těchto typů oken poněkud komplikovanější umývání okna z vnější strany.

Tip: Hledáte rolety a žaluzie pro střešní okna VELUX®? Podívejte se na www.veluxeshop.cz

Střešní balkony a terasy

Tyto modely střešních oken byly vynalezeny teprve nedávno, ale pro tento obor přináší přímo revoluci. Vždy se jedná o střešní okna se dvěma křídly. V případě střešního balkonu se vrchní část vyklopí na horní ose stejně jako u výklopně-kyvného modelu. Spodní křídlo okna se vysune směrem dopředu a vznikne malý prostor, do kterého můžete i vstoupit.

Střešní balkony a terasy, zdroj: velux.cz
Střešní balkony a terasy, zdroj: velux.cz

Spodní část okna je také pro větší bezpečí vybavena zábradlím, které se při otevření vysune a zajišťuje tak větší bezpečí. Při využití terasových oken musí být na vaší střeše již namontovaná terasa. Terasové okno se také skládá ze dvou částí. Vrchní část se vyklopí nahoru. Spodní část se ovšem může otevřít doprava nebo doleva. Spodní část ovšem může být i pevná, bez možnosti otevření, což je bezpečné především pro menší děti.

Doplňková střešní okna

Předposlední kategorií střešních oken jsou doplňková střešní okna. Tato varianta je určena pro ještě větší množství světla do podkrovních místností. Jsou určena pro využití pod klasické modely střešních oken. Můžete tak vytvořit snadno velké prosklené plochy, které působí velmi atraktivně a zaručí vám krásný výhled po okolí.

Doplňková střešní okna, zdroj: velux.cz
Doplňková střešní okna, zdroj: velux.cz

Mohou být namontována do stejné polohy, jako střešní okna nebo do svislé polohy. Nabízené množství variant je určeno pro každý typ střechy. Doplňková střešní okna nijak neruší vzhled místnosti, naopak ho mohou ještě více zkrášlit.

Střešní výlezy

Střešní výlezy jsou speciálním typem střešního okna. To ovšem neznamená, že jejich kvalita není dostačující. Vyrábějí ve variantách pro vytápěné i nevytápěné půdní prostory. Jejich hlavní funkcí je snadný vstup na střechu z podkroví. K tomuto účelu jsou vybaveny specifickým otevíráním, které zajišťuje snadný výlez na střechu a zpětný vstup do podkroví.

Střešní výlezy mohou vypadat stejně jako běžné střešní okno a mít stejné vlastnosti. V případě výlezů pro obydlené a vytápěné místnosti jsou stejně bezpečná, jako ostatní druhy oken. Také manipulace a údržba je snadná.

Related posts