Pes musí být odrazem svého pána

Už delší dobu uvažujete, že si pořídíte psa, ale stále nevíte, pro jakou rasu se rozhodnout? Vzhledem k velkým rozdílnostem v povahách jednotlivých plemen je důležité přizpůsobit nového člena rodiny vašemu životnímu stylu. Máte hodně malé děti? Moc práce? Sportujete? Jak máte veliký byt nebo zahradu? To vše si musíte zodpovědět dřív, než psí kamarád překročí práh vašeho domova. Přichází s ním závazek, který musíte rovnoměrně rozdělit mezi všechny členy rodiny. A každý pes si vyžádá to, co k němu neodmyslitelně patří. Přibližme si nyní tři skupiny psích kategorií – společenské, lovecké a pracovní.

Společník pro hru i odpočinek

Společenská plemena zahrnují psy, kteří nejsou velikostně tolik nároční a často se jim také přezdívá „toy“. Jsou sice bráni jako hračky pro děti, ale malí psíci znamenají i podstatné starosti. Krom toho, že vyžadují pohyb a milují hru, potřebují základní výcvik stejně jako psi velcí. Nezkrotný bišonek na vodítku je častým jevem nezodpovědné výchovy a vrhá na vás špatné světlo. Díky své velikosti dokáží chodit na toaletu umístěnou přímo v bytě, proto jsou vhodní do rodin, kde není dostatek času na dlouhé venčení. Přesto potřebují společenská plemena psů mnoho pozornosti a her, které je těší. Mezi nejstarší společenské druhy patří mops, čivava, tibetský psík nebo také pudl.

S loveckým psem se proběhnete

Lovecká plemena psů se šlechtila od nepaměti vzhledem k účelu, ke kterému sloužila. Díky tomu dnes do této kategorie spadají druhy všech velikostí. Nároky loveckých psů vycházejí z jejich základního pudu, tedy čichu, kondice a hlasitého zvukového projevu. Pokud jim proto přes cestu přeběhne zajíc, zapomenou vás několik kilometrů za sebou, dokud kořist nedoženou. Rozhodně tyto psy podrobte výcviku, kde tyto vlastnosti od mala potlačíte. Lovečtí psi jsou velice přítulní a věrní svým páníčkům, jmenujme příkladně pointra, který díky své vysoké inteligenci příjme všechny návyky vaší rodiny a naučí se s ní dokonale soužít. Pointer je velice náročný na pohyb, při výběru této rasy počítejte s dlouhými procházkami. Tento pes také není vhodný do bytu, jelikož potřebuje velký výběh.

Akční sporťáci

Pořízení pracovního plemene značí téměř okamžitý vstup na cvičák, kde budete se psem zdolávat nejrůznější disciplíny. Zpravidla se jedná o pachové práce, výcvik poslušnosti a také obrany. Možná to zní moc náročně, ale i když nebudete chtít závodit, sportovně ladění psi pohyb a akci milují. Do pracovních ras zahrnujeme německého ovčáka, boxera nebo také dobrmana. Díky časté sportovní aktivitě dbejte v této skupině plemen na kvalitní krmiva, která jim dodají potřebnou energii.

Ať už se rozhodnete pro toho či onoho, vždy si uvědomte, že pes musí být odrazem svého pána. Správné rozhodnutí vám zaručí poslušného parťáka, který vás i vaši rodinou bude provázet na každém kroku.

Related posts