5 tipů, jak na podzimní péči o zahradu

Jako zahrádkáři se musíte o svoji zahradu před domem starat prakticky po celý rok, podzim nevyjímaje. V každém ročním období jsou však práce na zahradě trochu odlišné. Během těchto dnů se věnujte především následujícím:

1. Shrabání listí

V podzimních měsících se neupravovaná zahrada rychle promění v místo, které je doslova zasypáno listím, jež opadává ze stromů. Aby netrpěl trávník, je třeba jej shrabovat. Použijte na to klasické ruční hrábě. V případě, že je váš pozemek přeci jen větší, doporučil bych spíše zahradní vysavač či fukar. S těmito přístroji půjde práce rychleji od ruky a efekt bude také daleko lepší. Na shrabané listí pak použijte kompostér.

2. Posekání trávy

Trávník je i na podzim nutné občas posekat, aby na zimu příliš nezarostl, byl dostatečně vzdušný a dostalo s k němu sluníčko. Sekání trávy už nemusí být tak intenzivní jako v létě.

3. Prořezání stromků

V podzimním období se také věnujte péči o stromky a keře. Zejména je nutné provést jejich prořezání, díky čemuž je zbavíte starších větví, které již nemají potřebnou vitalitu a pro stromky jsou spíše zátěží.

4. Úklid větví

Na odřezané větve slabšího průměru použijte drtič větví, který je rozemele na drobné částečky. Nadrcenou směs pak lze použít jako ochranu kořenů stromů a keřů před zimou.

5. Ochrana stromků

Podzimní práce na zahradě zahrnuje také přípravu stromků před zimou. Kmeny je nutné ochránit před zimním sluníčkem. Dobré řešení v tomto směru spočívá například v jejich natření ochrannou barvou, která zamezí popraskání kmenů vlivem působení slunečního záření.

U menších stromků je pak dobré použít ochranné pletivo, které ochrání kůru před zvěří, jež ji během zimy ráda okusuje.

Podzimní práce na zahradě vám nezabere tolik času, rozhodně se přitom vyplatí. Oceníte to zejména na jaře, kdy bude potřeba dělat o to méně prací, neboť trávník i stromky byly díky vaší péči dobře chráněny před zimním nečasem.

Related posts