Kdy potřebujete stavební povolení na zapuštěný bazén?

Stavba bazénů je velice oblíbená u mnoha vlastníků rodinných domků. V přepočtu na obyvatele patřím k Evropě ke špičce v počtu soukromých bazénů. Navíc se stále staví větší a lepší bazény, některé určené i pro celoroční provoz. Jaké jsou zákonné požadavky při stavbě bazénu na vaší zahradě?

Bazén přináší v letních měsících dokonalou relaxaci a osvěžení. Na výběr máte ze dvou základních modelů. Nadzemní bazény a zapuštěné bazény. Stále více se rozšiřuje varianta zapuštěných bazénů, protože v jejich případě jsou velikosti a tvary téměř neomezené. Komfortní bazén s rohovým schodištěm je snem mnoha z nás. Ovšem málokdo ví, že při stavbě zapuštěných bazénů možná budete potřebovat i stavební povolení. Nebudete ho potřebovat vždy, ale v určitých případech ano. Které to jsou?

Záleží na velikosti zapuštěného bazénu

Hlavním kritériem pro nutnost vyřízení stavebního povolení je velikost bazénu. Velikost bazénů, které potřebují stavební povolení, je stanovena zákonem. Stavební zákon je stanoven jasně. Nejdůležitější a směrodatným zákonem je zákon č. 183/2006 Sb. O územním plánování a stavebním řádu. Především pak jeho dvě části.

  • § 103 odst. 1 písmena d), kde je stanoveno, že …“bazény do 40 m² zastavěné plochy“ nevyžadují stavební povolení ani stavební ohlášení“
  • § 96 odst. 2 písmena a), kde je stanoveno, že …“územní souhlas postačí v případě staveb, jejich změn a zařízení, která nevyžadují stavební povolení ani ohlášení podle § 103 odst. 1 a 2…“

Pokud je bazén do velikosti 40m², stavební povolení není nutné

V takovém případě vám při stavbě bazénu stačí pouze vyplnit příslušné oznámení. Konkrétně se jedná o Oznámení o záměru v území k vydání územního souhlasu. Toto oznámení podáte na příslušný stavební úřad, který je povinen do 30 dnů vystavit souhlasné stanovisko. Váš záměr ovšem musí být v souladu se zákonem a pak defakto jen plníte ohlašovací povinnost.

Hledáte nerezová ložiska ke smontování zastřešení bazénu? Slouží pro snadnější pojezd jednotlivých částí.

Bazény nad 40m² plochy již stavební povolení vyžadují, stejně jako rodinný dům. Pro získání stavebního povolení na takto velký bazén musíte vyplnit formulář o Ohlášení stavby společně s potřebnými přílohami. Stavební úřad má po podání 30 dnů na to, aby rozhodl o budoucnosti stavby. Může jí povolit nebo zamítnout. V praxi se však s takto velkými bazény na českých zahradách nesetkáte.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Magdalena Hándlová G+

3 komentáře u Kdy potřebujete stavební povolení na zapuštěný bazén?

  1. Tomáš napsal:

    Díky za článek,
    jenom mi nějak nesedí uvedený právní předpis. Vše by se mělo řídit aktuálním stavebním zákonem 350/2012 Sb. nikoliv starým 168/2006. Rozdíl pro výstavbu bazénu je v těchto právních předpisech však minimální. Podle nového zákona je u bazénu do 40m2 nutné, aby byl bazén realizován na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci v daných vzdálenostech od hranice pozemku – viz http://stavebni-rizeni.cz/poradna/stavebni-povoleni-na-bazen/. Pak není potřeba získat na takovouto stavbu stavební povolení.

  2. Pavel Malý napsal:

    A co sousedé? Mají možnost se k tomu vyjádřit? Představa léta stráveného na vlastní zahradě, kde za plotem od rána do večera (někdy i hluboko do noci) ječí a vřískají sousedé a jejich známí u bazénu není příliš povzbudivá. A další otázka, co s odpadními vodami. Smí se vypouštět do řeky? Včetně bazénové chemie? A co když si sousedé následně vzpomenou, že jim do jejich bazénu padá vaše listí z vašich stromů a bylo by tedy nejlépe tyto stromy pokácet? Děkiji. (všechny dotazy vychází z reality)

  3. marie vyskočilová napsal:

    Pane Malý. Ráda bych se na Vaše otázky také dověděla odpověď.Prosím,sdělte mi ji.Tento problém totíž zřejmě budu zažívat,díky arogantnímu sousedovi..