Obytná místnost

Obytnou místností se v bytě rozumí jeho část, tedy zejména obývací pokoj, ložnice, jídelna, která splňuje požadavky vyhlášky MMR č. 137/1998 Sb. Je tedy určena k trvalému bydlení a má nejmenší podlahovou plochu 8 m2. V případě, že tvoří byt jen jediná obytná místnost (takový byt se označuje jako garsoniéra), musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2, v Praze však 20 m2, jak říká norma ČSN 73 4301.

Kuchyně a podkroví

Dále kuchyně, která má plochu nejméně 12 m2, a to včetně plochy kuchyňské linky, a splňuje další podmínky, že má zajištěné  přímé osvětlení, přímé větrání a vytápění s možností regulace tepla, je také obytnou místností. Avšak dneska se většinou setkáváme s obytnou místností s kuchyňským koutem, ta musí mít minimálně 16 m2, u bytů s 1 obytnou místností 18 m2.

Další výjimku tvoří místnosti v podkroví se šikmými stropy, kde se do plochy obytné místnosti nezapočítává plocha se světlou výškou menší než 1,2 m.

Jak je vidět, tato problematika není úplně jednoduchá a doporučujeme si vždy před koupí nemovitosti vše pečlivě zkontrolovat

Related posts