Jak poznáte nízkoenergetický dům od běžného?

V dnešní době zdražování energií je kladen veliký důraz na to, aby domy dokázaly teplo udržet a minimalizovaly tepelné ztráty. Běžné domy bez opatření nedokáží teplo udržet a mají je zbytečně vysoké. S tím souvisí i mnohem vyšší náklady na bydlení, zejména co se týče vytápění.

Proto se stále více rozvíjí výstavba nízkoenergetických domů. Každý nízkoenergetický dům má určité vlastnosti, podle kterých se jednoznačně pozná. Jsou to prvky, které jsou vidět na první pohled i systémy, které pomáhají nezištně.

Hlavní je práce s nashromážděným teplem

Největší předností nízkoenergetických domů je fakt, že dokáží dlouhodobě udržet nashromážděné teplo od topení. Díky tomu dokáží šetřit náklady na vytápění, které neustále rostou. Prvkem, který je vidět na první pohled je bezesporu masivní zateplení. Nejedná se ovšem pouze o zateplení fasády, ale také o zateplení půdy a podkrovních prostor, společně s izolací sklepů a podlah. Nízkoenergetický dům obsahuje všechny druhy zateplení.

Při stavbě nízkoenergetického domu se používá i tzn. Blower Door test

Nejzranitelnějším místem na fasádě každého domu jsou okna. Právě na rozhraní dvou materiálů či v rozích mohou vznikat tepelné mosty a největší úniky tepla. Proto je třeba věnovat dostatečnou pozornost vhodnému návrhu oken, jejich kvalitě a hlavně samotné zástavbě. Tu lze ověřit prostřednictvím termokamery v topné sezóně.

Kvalitní okna jsou základem úspor, zdroj: shutterstock.com
Kvalitní okna jsou základem úspor, zdroj: shutterstock.com

Okenní profily by měly mít minimálně 6 komor. Čím více je komor, tím větší je ochrana před únikem tepla. Okna nízkoenergetických domů by také měla být vždy zasklena izolačními trojskly, nikoliv pouze dvojskly.

Neztrácet teplo a efektivně ho získávat

Dalším prvkem, jak neztrácet nashromážděné teplo je rekuperace tepla. Hlavní součástí tohoto systému je rekuperační výměník. Výměník slouží k předání tepla mezi odváděným znehodnoceným a přiváděným čerstvým vzduchem do objektu. Objekt je větrán automaticky, i v době kdy není obýván, v tuto dobu s nižší intenzitou výměny vzduchu. V domech s rekuperační jednotkou tak není potřeba větrat, někdy se tak okna na otevírání ani nepoužívají.

Proti přehřívání interiéru v letních měsících se někdy používají vnější žaluzie na ochranu před oslněním

Úkolem nízkoenergetických domů není pouze teplo udržet, ale také ho efektivně a levně získávat. Existuje způsob, který může snižovat a doplňovat váš odběr energií na vytápění domu. Jedná se o využití solárních konektorů. Ty získávají energii ze slunečního svitu, kterou nejčastěji využijí na ohřev TUV (případně na výrobu elektřiny v případě fotovoltaických panelů). Tímto systémem lze zejména na jaře nebo na podzim přihřívat vodu v topení (moderní vakuové systémy s nemrznoucí kapalinou mohou fungovat celoročně). V létě, kdy jsou zisky nejvyšší, se vyplatí ohřívat vodu v bazénu.

Jaký je váš názor na nízkoenergetické domy? Chtěli byste takový? Od roku 2020 budou muset být povinně všechny nově postavené domy v tomto standardu.

Related posts

One Thought to “Jak poznáte nízkoenergetický dům od běžného?”

  1. Žalúzie teplo nezadržia, pomôžu ale redukujú ho len minimálne.

Comments are closed.