Blower-door test

Je to speciální detekční metoda, která zjišťuje, zda do domu netáhne. Testuje vzduchotěsnost obálky budovy a tím i její energetickou náročnost. Při problémech se vzduchotěsností oken, stěn či střechy totiž dochází k významným únikům tepla a tím i větší náročnosti na vytápění.

Jak Blower-door test probíhá?

Samotné testování se sestává z velkoprůměrového ventilátoru zasazeného v rámu s plachtou ve dveřích, pomocí kterého je vytvořen v budově podtlak i přetlak při tlakovém rozdílu 50 Pa (odtud pochází název této metody Blower Door). Vše je specifikováno v normě ČSN EN 13829.

Pro koho je test určen?

Provedení Blower-door testu by mělo být samozřejmostí u každé nové či rekonstruované nemovitosti. Prakticky každá stavba má menší či větší nedostatky, které ale způsobují v konečném důsledku velké rozdíly. Právě náklady na vytápění nebo klimatizaci patří k největším výdajům na domácnost.

V podstatě povinný je pro všechny, kteří plánují mít domek v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

Kolik tento Blower-door test stojí?

Hledáte ceník blower-door testu? Ceny jsou různé v závislosti na lokalitě a velikosti nemovitosti. U běžného rodinného domu se cena pohybuje kolem 5 000 Kč. Testování včetně přípravy nezabere více než 1 den.

Related posts