Kde v Praze seženete levné dlouhodobé ubytování?

Praha jako hlavní a zároveň největší město naší republiky nabízí velké množství zajímavých pracovních příležitostí. Nachází se zde množství středních a především vysokých škol. Za vzděláním i za prací sem míří obyvatelé ze všech koutů naší republiky, kteří zde potřebují zajistit dlouhodobé levné bydlení v Praze. Jak se ubytovat pohodlně a zároveň levně? Poradíme vám.

Studentská kolej

Pro studenty vždy bývalo nejvýhodnější ubytování na studentské koleji, kde získali pokoj nejen za nízkou cenu, ale také byli ubytováni společně se svými spolužáky. V posledních letech však šly ceny kolejného výrazně nahoru a kapacita kolejí neodpovídá množství studentů, proto řada studentů hledá i jiné varianty.

Cena kolejného se liší v závislosti na typu a vybavení koleje, na tom, zda mají pokoje vlastní či společné sociální zařízení na chodbě i na počtu osob na pokoji. Nejlevněji vyjde ubytování na nejhůře vybavené koleji na pětilůžkovém pokoji se sociálním zařízením a kuchyňkou na společné chodbě. Takové ubytování vyjde na cca 1 600 Kč měsíčně.

Nejběžnější cena za kolej se pohybuje kolem 3 000 Kč měsíčně na tří či dvou lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením pro více pokojů. Nejvyšší cena kolejného je za jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, které vyjdou až na 5 000 Kč za měsíc.

Ubytovna

Ubytovna je nejčastější volbou pro pracovní party, které zde často získají množstevní slevu. Ubytovny zpravidla nabízí ubytování na 1-6ti lůžkových pokojích a několik pokojů vždy sdílí sociální zařízení a kuchyňku. Při pobytu nad 20 dní nabízí zvýhodněné ceny.

Ubytování na ubytovně v blízkosti hromadné dopravy i širšího centra města vyjde u šestilůžkového pokoje na 2 900 Kč za měsíc, cena se zvyšuje v závislosti na snižujícím se počtu lůžek na pokoji, za měsíc na jednolůžkovém pokoji potom zaplatíte zhruba 6 000 Kč.

Bydlení v malém bytě, zdroj: rezidencetopolova.cz
Bydlení v malém bytě, zdroj: rezidencetopolova.cz

Pronájem garsonky či 1+1

Vydá-li se do Prahy za prací jednotlivec, který uvítá více soukromí, než které může poskytnout ubytovna. Může zvolit pronájem malého bytu v Praze. Vzhledem k vyšší ceně za jednolůžkový pokoj na ubytovně není již takový rozdíl pronajmout si levně garsonku či byt 1+1.

Velmi výhodně lze tyto malé byty pronajmout v rezidenci Topolová na Praze 10 s výhodnou pozicí poblíž metra i dalších linek pražské MHD. Byty typu garsoniera či 1+1 o rozloze 30-32 m², které jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením i kuchyňkou, vychází na 9 – 10 000 Kč měsíčně a mohou v nich být ubytovány až tři osoby najednou. Může se tedy jednat i o zajímavou alternativu nejen pro pracující ale i pro studenty.

Samostatný pokoj ve vícepokojovém bytě, zdroj: rezidencetopolova.cz
Samostatný pokoj ve vícepokojovém bytě, zdroj: rezidencetopolova.cz

Sdílený pronájem většího bytu

Vzhledem k přísným kritériím přijetí na kolej, je nucena řada studentů hledat jiné ubytování. Výhodnou možností je sdílené pronajmutí většího bytu, kdy se náklady na bydlení rozprostřou mezi více osob. Podobný typ ubytování využívají i mladí lidé hledající v Praze práci, zpravidla se jedná o čerstvé absolventy, kteří jsou na sdílený způsob bydlení ze studentských let zvyklí.

Například pronájem nevybaveného bytu 2+1 o rozloze 75 m² vychází v Praze zhruba na 13 500 Kč měsíčně včetně všech poplatků. V takovém bytě se mohou pohodlně ubytovat minimálně 4 studenti, v takovém případě by každý z nich platil měsíčně 3 375 Kč.

Related posts