Vybíráme kování pro posuvné dveře

Posuvné dveře jsou nejen estetickým doplňkem interiéru, ale především nabízí úsporu místa v problematických částech domu či bytu. Jsou řešením prostorů, kde by otočné dveřní křídlo ubíralo obytný prostor nebo dokonce naráželo do nábytku nebo do dveří vedoucích do jiné místnosti. Posuvné dveře využívají speciální kování. Jak vypadá a mezi jakými typy můžete vybírat?

Proč je nutné speciální kování?

Posuvné dveře existují ve dvou provedeních. Dveřní křídlo se může posouvat po kolejnici na stěně, což je ideální řešení při rekonstrukcích bytů, kdy se chcete obejít bez bourání starých zárubní.

Posuvné dveře na stěnu, zdroj: shutterstock.com
Posuvné dveře na stěnu, zdroj: shutterstock.com

Druhou možností je otvírání posuvných dveří do dveřního pouzdra. Dveřní křídlo při otevření zcela zmizí v dutině ve zdi. Otevření dveří tak nevyžaduje volný prostor na zdi vedle dveří na rozdíl od dveří posuvných na stěnu.

Vzhledem ke způsobu otevírání dveří není možné využít běžné kování jako u dveří otočných, protože by klasická klika bránila úplnému otevření posuvných dveří.

Typy kování pro posuvné dveře

Pro posuvné dveře se proto vyrábí speciální kování. To umožňuje uchopení dveří a jejich posunutí, aniž by kování vystupovalo nad povrch dveří a bránilo pohybu dveří po stěně či zasunutí do stavebního pouzdra. Jedná se o zapuštěná madla, tzv. mušle, které se pomocí silikonu upevňují do vydlabaného otvoru ve dveřním křídle.

Nejběžněji jsou využívány obyčejné mušle, které mohou být:

Variabilita není jen tvarová, vybírat můžete i z různých materiálů a barevných provedení od stříbrné, přes zlatou až po černou. Zakoupit můžete rovněž ozdobné kování opatřené patinou vhodné například do historicky zařízených interiérů.

Nadstandardním řešením jsou designové mušle, které nabízí množství zajímavých tvarů, ale také různě tvarované kování s krytím. Otvor mušle je schován pod krytkou a není tak narušen dojem z celistvého rovného povrchu dveří.

Ovšem i v případě využití kování typu mušle nelze posuvné dveře do pouzdra zasunout úplně celé. Je třeba, aby vyčnívala malá část dveří, v níž je umístěno kování. Pokud však požadujete, aby šly dveře do pouzdra zasunout beze zbytku, můžete instalovat do čela dveří tzv. náprstek. Pomocí něhož budete moci ovládat i dveře zcela zapuštěné do stavebního pouzdra.

Zámky pro posuvné dveře

Vzhledem k systému otvírání posuvných dveří nelze využít ani běžných zámků. Přesto ani u posuvných dveří není problém zajistit jejich zamykatelnost všemi druhy klíčů. Zámky pro posuvné dveře se umisťují do čela dveří do předem připraveného vydlabaného otvoru. Stejné jako u dveří klasických lze instalovat zámky:

  • pro obyčejný pokojový klíč
  • pro vložkový zámek
  • s olivou vhodné do koupelny a wc

Od zámků do obyčejných otočných dveří se zámky do posuvných dveří liší v systému zamykání s hákovou střelkou, která zaklesnutím zajistí perfektní funkčnost zámku.

Related posts