Vybíráme zastínění pro terasu či balkón

Balkon či terasa nabízí ideální prostor k odpočinku na čerstvém vzduchu. V horkých letních dnech se však bez ochrany proti přímému slunci stává místem zcela neobyvatelným. Příjemný stín zajistí vhodně vybrané zastínění terasy či balkónu.

Jaké zvolit zastínění?

Zastínění lze provést mnoha způsoby a záleží na vkusu majitele i na dispozicích prostoru, který plánujete zastínit. Obecně lze zastínění rozdělit na zastínění s opěrnou konstrukcí, na níž je položena stínící stříška, tento typ je vhodný pouze na terasy. Druhým typem jsou stínící stříšky, pro něž není nutné budovat podpěrné sloupky. Ty je možné bez problému využívat nejen na terasách, ale také na balkonech.

Klasická markýza u rodinného domu, zdroj: sundrape.cz
Klasická markýza u rodinného domu, zdroj: sundrape.cz

Zastínění bez opěrné konstrukce

Pro balkóny i terasy jsou vhodné:

  • Markýzy. Vyrábí se velkém množství typů a nabízí i velký výběr v barvách i vzorech látkového potahu. Nevyžaduje podpůrnou konstrukci a její instalace je velmi snadná. Velkou předností venkovní markýzy je, že ji lze v případě potřeby stáhnout, přes zimu i v nepříznivém počasí tak nebrání vstupu světla do přilehlého interiéru. Stahování lze pořídit buď mechanické ovládané klikou, či elektrické.
    Mezi nevýhody markýzy patří menší odolnost vůči vlivům počasí. Při prudkém větru a dešti je potřeba markýzu stáhnout. Mírnému dešti naopak odolá, proto umožňuje venkovní posezení i v případě letní přeháňky. Orientačně vás výsuvná markýza o délce 3 m s možností rozvinutí na rozměr 3 x 2,5 m vyjde na zhruba 6 000 Kč. Pokud byste zvolili stejný rozměr markýzy s elektrickým ovládáním, cena vystoupá  na cca 17 000 Kč.
  • Polykarbonátová stříška. Polykarbonát je materiál o velmi nízké hmotnosti s velkou odolností proti nárazu. Mezi jeho výhody patří také možnost ohýbání a přizpůsobování tvaru za studena. Stříška tvořená zinkovým rámem a polykarbonátovou výplní lze velmi snadno umístit nad nezastřešený balkon. Polykarbonát lze vybrat čirý nebo kouřový. Kouřový více cloní proti slunci, čirý naopak uvítají ti, kteří si přejí neomezovat přísun světla do místností přilehlých k balkonu. Stínící polykarbonátová stříška o rozměrech 320 x 50 cm lze pořídit za cca 8 500 Kč.
Existují i markýzy s bočním zastíněním, zdroj: sundrape.cz
Existují i markýzy s bočním zastíněním, zdroj: sundrape.cz

Zastínění s konstrukcí

Zastínění s konstrukcí je vhodné pro všechny typy teras. Jedná se o konstrukci postavenou zpravidla ze dřeva či kovu. Vzniklá konstrukce podpírá střechu, která může být:

  • dřevěná – tento typ zastřešení je velmi oblíbený pro svůj přírodní vzhled, který v kombinaci s dřevěnou konstrukcí tvoří jednotný celek. K nevýhodám může patřit nižší propustnost světla do přilehlých místností.
  • přírodní – vytvořenou konstrukci je možné nechat porůst popínavými rostlinami. Výborně se hodí vinná réva, pětiprst či zimolez. Přírodní porost vytváří v letních měsících příjemný stín, zároveň nezabraňuje příjemnému proudění vzduchu. Nevýhodou může být to, že přírodní porost zpočátku neslouží jako ochrana před deštěm, ale během několika let porost zhoustne natolik, že může sloužit nejen jako ochrana před sluncem, ale také před deštěm. Pokud zvolíte porost, jehož listy na zimu opadají, zajistíte tak v zimních měsících větší přísun světla do místností přilehlých k terase.
  • polykarbonátová – konstrukci lze překrýt také polykarbonátovou deskou a to buď ve formě rovné či vlnité. Vlastnosti jsou shodné s polykarbonátovými deskami v rámech, o nichž jsme se zmínili výše. Více zde.

Postavená konstrukce navíc umožňuje umístění stínících prvků nejen shora, ale také na některou z bočních stěn.

Related posts

One Thought to “Vybíráme zastínění pro terasu či balkón”

  1. Lucka

    My jsme pořizovali zastínění jen pro balkón, ale dalo nám hodně práce vybrat správný materiál: přírodní vs. plast. Nakonec jsme vybrali přírodní bambus a jsme spokojeni.

Comments are closed.