Vybíráme drátěný program do kuchyně

Úložného prostoru v kuchyni není nikdy dost. S nedostatkem prostoru se nepotýkají jen malé kuchyně v panelácích. Při špatně navrženém uspořádání skříněk může i velká kuchyň pojmout jen relativně malé množství nádobí. Nepřehledné uspořádání se negativně projeví při vaření, kdy často potřebujete mít vařečku a jiné náčiní velmi rychle po ruce. V tomto ohledu je výborným pomocníkem drátěný program.

Co je to drátěný program?

Drátěný program nabízí velké množství praktických doplňků především pro kuchyňské linky, ale s velkým úspěchem ho lze využít i v koupelně či předsíni.

Drátěný program se vyrábí z kovu a o jeho kvalitě rozhoduje materiál, který byl při jeho výrobě použit. Může se jednat o ušlechtilou ocel (ta může být dále povrchově upravena práškovým lakováním nebo galvanickým pokovením), titan nebo chrom. Někteří výrobci používají také hliník nebo pouze lakované dráty, které brzy podlehnou korozi. Při koupi drátěného programu proto věnujte pozornost materiálu, z něhož je vyroben. Právě ten rozhoduje o kvalitě a délce životnosti drátěného programu.

Tip: Hledáte nový jídelní set? Podívejte se zde.

Díky povrchovým úpravám může drátěný program disponovat několika odstíny, rovněž můžete volit mezi lesklým nebo matným povrchem. Z hlediska využití rozlišujeme dva typy drátěného programu:

  • závěsný
  • vnitřní

Závěsný drátěný program

Závěsný drátěný program řeší problém s uklizením drobností, které potřebujete mít neustále po ruce. Ovšem kořenky a další drobnosti postavené na pracovní desce nejen zabírají drahocenný pracovní prostor, ale navíc dělají dojem nepořádku v kuchyni. Závěsný program v podobě drátěných poliček na kořenky uloží kořenky nad úrovní pracovní desky.

Oproti běžným dřevěným poličkám působí drátěné poličky vzdušněji a kuchyň nepůsobí přeplácaně.
Vařečky, naběračky a další drobnosti, které se v zásuvkách špatně hledají, mohou být esteticky uspořádány na háčcích drátěného programu na zdi v těsné blízkosti sporáku.

Vnitřní drátěný program

Vnitřní drátěný program napomáhá přehlednému uspořádání vnitřku skříněk a zlepšuje využití špatně dosažitelných míst. Představu o jeho možnostech si můžete udělat na stránkách fpinterier.sk.

Maximálního využití špatně dostupných míst lze dosáhnout díky:

  • otočným košům – otočné kruhové nebo třičtvrtěkruhové koše nejlépe řeší problém rohových skříněk, v nichž se jinak vytváří dost velký hluchý prostor, tento prostor může být díky otočným košům plně využit
  • výsuvným policím – výsuvné police je možné využít do všech typů kuchyňských skříněk, ideálně však pomohou využít prostor ve skříňkách pod dřezem nebo varnou deskou. Pro skříňku pod dřezem je možné zakoupit speciální výsuv s vykrojením, díky němuž lze policí zasunout i v místě, kde do skříňky vyčnívá sifon.

Dolní skříňky kuchyňské linky jsou často řešeny zásuvkami. Zásuvku však lze vyřešit i formou drátěného programu, kdy je výsuvný koš připevněn k čelní stěně šuplíku. Oproti běžné zásuvce má drátěná tu výhodu, že se v ní nehromadí drobečky a jiný drobný nepořádek.

Vlastníte kuchyň s klasickými dolními skříňkami a praxe ukázala, že nádobí by bylo snáze přístupné v zásuvkách? Do dolních skříněk můžete instalovat výsuvné drátěné koše, které vám přehledné zásuvky hravě nahradí. Lepší přehled tak získáte nejen v hrncích, ale také ve skříních, do nichž ukládáte potraviny. Kromě výsuvných košů, můžete pořídit také speciální držáky na PET lahve či k uložení lahví vína.

Pro horní skříňky také můžete využít důmyslné vymoženosti drátěného programu. Možná zjistíte, že uložení talířů vertikálně je daleko pohodlnější i prostorově méně náročné. Milujete-li dokonale uklizenou kuchyň, uvítáte odkapávač nádobí, který lze díky odkapávací misce umístit do vnitřku některé skříňky.

Related posts