Posuvné dveře na stěnu jsou ideální pro rychlé rekonstrukce

Rekonstrukce bytu či domu svými rozměry majitele nemovitostí často děsí. Ovšem ne vždy je nutné provádět rozsáhlou rekonstrukci. Pokud od rekonstrukce očekáváte především větší pohodlí a zkrášlení interiéru, můžete se pustit do rychlé rekonstrukce, která díky moderním postupům nemusí být nikterak stavebně náročná. Příkladem mohou být posuvné dveře na stěnu.

Využití posuvných dveří

Posuvné dveře najdou své uplatnění v novostavbách, ale i při rekonstrukcích starších bytů. Nové dveře beze sporu zvýší estetickou hodnotu interiéru. Nicméně dveře posuvné nabízí ještě něco navíc. Skvěle řeší problematická místa v menších bytech, kde otočná křídla dveří mohou překážet, ubírat místo v chodbě či pokoji či dokonce mohou kolidovat s dveřmi ze sousední místnosti. O tom, jak může posuvný systém vypadat se více dozvíte zde.

Posuvné dveře - inspirace, zdroj: modos.sk
Posuvné dveře – inspirace, zdroj: modos.sk

Ve rozlehlých domech lze instalovat posuvné dvoukřídlé dveře, které působí honosným dojmem a skvěle oddělují halu od obývací části domu nebo mohou tvořit předěl mezi obývacím pokojem a kuchyní. Otevřením dvoukřídlých posuvných dveří se z kuchyně a obývacího pokoje stane jeden celek. Ruší-li provoz v kuchyni sledování televize v obýváku, stačí prostor dveřmi oddělit.

Tip: Podkrovní schody lze realizovat mnoha způsoby

Posuvné dveře na stěnu se vyrábí:

  • jednokřídlé – vhodné do menších bytů, využití najdou také jako dveře do šatny, komory, dětského pokoje
  • dvoukřídlé – vhodné do větších domů, efektně působí v hale a obývacím pokoji

Výhody posuvných dveří na stěnu

Posuvné dveře lze vyřešit dvojím způsobem:

  • mohou se při otevření zasunovat do stavebního pouzdra zakomponovaného ve stěně
  • při otevření se dveřní křídlo posune do strany po stěně místnosti

Posuvné dveře do pouzdra se vyznačují asi nejnižšími nároky na prostor. Vzhledem k tomu, že při otevření dveřní křídlo mizí ve zdi, není nikterak omezeno zařízení pokoje.

Posuvné dveře v interiéru, zdroj: modos.sk
Posuvné dveře v interiéru, zdroj: modos.sk

U posuvných dveří na stěnu je třeba počítat s tím, že vedle dveří bude třeba nechat volný prostor pro otevření dveřního křídla, není zde proto možné postavit skříňky ani ozdobit zeď obrázky.

Nicméně montáž posuvných dveří na zeď je zcela nenáročným úkonem. Zatímco posuvné dveře do pouzdra vyžadují vybourání části zdi vedle dveřního otvoru, následné umístění dveřního pouzdra a jeho zapravení. Pokud tedy máte vedle dveřního otvoru místo pro křídlo dveří, jsou posuvné dveře na zeď ideálním, čistým a rychlým řešením.

Montáž posuvných dveří na stěnu

Montáž posuvných dveří nevyžaduje žádné velké úpravy dveřního otvoru. Posuvné dveře na stěnu lze buď instalovat s využitím původních kovových zárubní, případně lze dveřní otvor pouze zbavit původních zárubní a instalovat estetičtější zárubně obložkové.

Pro posuv dveří je třeba dále instalovat vodící kolejnici s pojezdovým kolečkem, po níž se budou dveře pohybovat. V této fázi je třeba postupovat skutečně precizně. Vodící kolejnice musí být umístěna zcela vodorovně bez větších odchylek, aby mohly dveře správně fungovat a nikde nezadrhávaly. Vodící kolejnici na závěr překryje lišta/garnýž, kterou můžete sladit s dekorem dveří. Vodící lišta se tak opticky stává součástí dveří a nepůsobí nijak rušivě.

Pro zamykání nebo lepší zvukovou izolaci lze navíc instalovat dorazový hranol. K dalším vylepšením mohou patřit speciální kolejnice, které zajišťují plynulejší, snazší a tišší pohyb dveří. Výhodou je, pokud při rekonstrukci tvrdé podlahy použijete i kročejovou izolaci pro utlumení hluku.

Related posts

One Thought to “Posuvné dveře na stěnu jsou ideální pro rychlé rekonstrukce”

  1. Domácí kutil

    Nechal jsem si v dřevostavbě udělat dvoje posuvné dveře, Jedny na záchod a druhé do koupelny. Návštěvy jsou k nim hodně nedůvěřivé,ale ušetřený prostor je skvělý

Comments are closed.