Chcete nové dveře včetně zárubně bez bourání? Víme jak na to

Nebaví vás už v domácnosti pohled na staré dveře v kovových zárubních? Chtěli byste tuto situaci změnit, ale nechcete provádět žádné složité stavební zásahy? Výměna starých dveří za nové žádným složitým zásahem není. Lze provést jednoduše bez bourání.

Výměna samotných interiérových dveří problémem není. Stačí je prostě sundat z pantů, koupit nové a na panty je nasadit. Ne vždy ale do starých zárubní pasují a tak je nutné provést úpravu dveří nebo samotných futer. Ovšem výměna starých kovových zárubní se bez bourání a stavebních zásahů neobejde. A ať budete kovové zárubně natírat jakoukoli barvou, jejich nevkusného vzhledu se nezbavíte. Nové dveře ve starých pantech prostě nesluší. Naštěstí je možné jednoduché a efektivní řešení bez bourání, které si nyní představíme.

Zárubně se nemusí bourat, stačí je obložit

Když už se rozhodnete pro výměnu dveří, nezasazujte je do starých kovových zárubní. Díky dnešním moderním řešením můžete prakticky za chvilku mít zbrusu nový vzhled zárubní, aniž byste museli ty ocelové bourat. Naopak vám staré zárubně poslouží, jako podklad k novým. Žádné bourání, jen stačí staré zárubně obložit novými. Pro tento druh řešení se hodí moderní obložky kovových zárubní. Ty sníží průchod stávajících zárubní o pouhé 3 cm. Pokud nemůžete průchod omezit, je možné instalovat i posuvné dveře na stěnu.

Elegantní řešení, které je ovšem náročné na přesnost

Moderní obložkové zárubně vynikají svým designem. Jsou vyráběny v imitacích téměř všech druhů dřeva. Díky tomu také stoupá jejich variabilita při využívání. Obloukové zárubně se jednoduše hodí do jakéhokoli interiéru. Každý z vás si může vybrat ten správný odstín. Nejdůležitější činností je ovšem správné zaměření stávajícího otvoru. Zde může i drobná odchylka zkazit celkový výsledek. Je nutné, aby zaměření bylo naprosto přesné, proto je vždy lepší nechat zaměření na odborné firmě, u které si plánujete obložky objednat. Samotná práce odborníků je už velmi rychlá a všechny zárubně v průměrném bytě (5dveří) mohou být obloženy již za jediný den.

Jak probíhá samotný proces obložení a na co se připravit?

Pro lepší orientaci si postup obložení starých ocelových zárubní rozdělíme do jednotlivých bodů. Podle toho, jak na sebe navazují jednotlivé činnosti.

  1. Vysazení starých dveří
  2. Odstraňte ze zárubní staré dveřní závěsy, na kterých byla nasazena dveřní křídla (panty).
  3. Jednotlivé díly nových obloukových zárubní se nejprve pospojují spojovacími prvky a spoje se ještě pojistí lepidlem.
  4. Když jsou obložky spojené, vložíme je do stávajících zárubní.
  5. Horizontálně i vertikálně se pomocí vodováhy usadí do roviny.
  6. Mezery se vyplní nízkoexpanzní PUR pěnou a zárubně se rozepřou minimálně na dvou místech rozpěrami. Připravíme otvory na nové panty a namontujeme.
  7. Jako poslední krok se krycí obložky usadí z druhé strany stavebního otvoru do drážky v ostění a pevně přitlačíme. Pro fixaci je možné opět použít bodově montážní lepidlo.

Poté je důležité nechat lepidlo a pěnu vytvrdnout. Po 24 hodinách je již možné dveře používat. Přesnější informace zjistíte v návodu od výrobce.

Jaké jsou výsledky?

Kromě skvělého vzhledu představují obložení kovových zárubní také další velmi užitečné přednosti. Mezi ty hlavní se například řadí i menší hluk. Obložky jsou izolovány a vybaveny těsněním takže hluk při zavírání a otvírání dveří minimalizují.

Related posts