Čechům stačí čím dál menší bydlení

Za posledních patnáct let se průměrná velikost rodinných domů zmenšila přibližně o polovinu. V roce 1998 měl nový dům průměrně 220 metrů čtverečních, dnes je to obvykle 90 až 100. Ukázal to průzkum společnosti Ekonomické stavby zpracovaný agenturou Perfect Crowd.

Nové domy cenově konkurují bytům

„Jasným trendem v posledních patnácti letech je stavba menších domů, které jsou konkurenceschopné bytům v nových obytných komplexech, a to jak velikostí, tak samozřejmě cenou,“ komentuje situaci stavebního trhu ředitel společnosti Ekonomické stavby David Mencl. Lidé chtějí dobře dispozičně řešené bydlení, které je navíc nenáročné na spotřebu energií.

zdroj: finep.cz
zdroj: finep.cz

V Praze je největší zájem o byty 2+kk

Pražskému realitnímu trhu dominují nové byty o velikosti 2+kk, případně 2+1. Z celkového počtu asi šesti tisíc nových volných bytů tvoří byty s dispozicí 2+kk více než třetinu. Průměrná velikost takového bytu v Praze je asi padesát metrů čtverečních, cena pak přibližně dva milióny.

zdroj: finep.cz
zdroj: finep.cz

Nové rodinné domy vyrůstají například v Praze Štěrboholích. Developerské společnosti se však v Praze soustředí zejména na výstavbu bytových domů. Ty nedávno vyrostly například ve Stodůlkách, Vysočanech, na Barrandově, v Hostivaři nebo na Proseku.

Related posts