Speciální bydlení pro seniory v Praze existuje!

Požadavky, které máme na bydlení, se s přibývajícím věkem mění. Senioři proto vyhledávají spíše klidná místa, blízko kterých však bude vše potřebné, jako obchody, lékař nebo třeba pošta, při ruce. Dá se vůbec něco takového najít v hlavním městě naší republiky?

Možnosti, jaké mají starší lidé v Praze, jsou poměrně široké. Od samostatných vhodně upravených bytů až k rezidencím a areálům, kde je v případě potřeby k dispozici výpomoc nebo pečovatelské služby. Trh s realitami na stále větší počet samostatných domácností reaguje poměrně pružně. A tak je malých obydlí s veškerou občanskou vybaveností v nejbližším okolí dostatek.

Rezidence a areály – všechno potřebné jen pár kroků od bytu

Jak už bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, v otázce bydlení pro seniory se lze setkat s různými areály nebo rezidencemi, které odráží standardy moderní doby. To znamená, že byty jsou dostačující svými rozměry i kvalitou a jsou bezúdržbové. Jsou budovány většinou v okrajových částech města, v blízkosti přírody a dalšího zázemí pro procházky a pobyt na čerstvém vzduchu. U samostatných bytových jednotek menších dispozic se často nachází i zahrádky, mimo to i prostory pro společné posezení nájemníků atd. K dispozici bývají i různé služby – od vrátného či hlídače až k pečovatelství nebo asistenství a donášce obědů nebo úklidu. V současné době probíhá výstavba takového areálu u Kunratického lesa.

Pro ty, kteří se chtějí vymanit z ruchu velkoměsta, ale chtějí být v případě potřeby v dosahu, byl v roce 2011 uveden do provozu bytový dům Magnólie u Neratovic. Přímo v Praze je pak pro trochu náročnější klientelu k dispozici areál Classis v Průhonicích. V Praze 6 provozuje Český kříž dům pro seniory, sestávající z celkem 2 objektů. V tomto případě se jedná o bydlení pod dohledem. To bylo dříve známo jako domy s pečovatelskou službou – těch je po Praze na 40, např. na Chodově, v Ládví nebo Hájích.

Další možnost představují samostatné byty, které lze samozřejmě nalézt po celé Praze. Ne všechna sídliště jsou však pro seniory vhodná. A to nejen z hlediska zázemí pro všední život, ale také bezpečí. Bydlení v rezidenci, kde je o vše postaráno, se tak jeví jako vhodné řešení, díky kterému nemusí být starý člověk vyčleňován ze společnosti, když ztrácí na samostatnosti, ale právě naopak.

Petr Sekerka se představuje:

Před lety jsem se přestěhoval do Prahy a nyní si postupně zařizuji útulný domov v novém bytě. Rád se s vámi podělím o zkušenosti, které jsem v posledních měsících získal.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Reality se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Petr Sekerka

1 komentář u Speciální bydlení pro seniory v Praze existuje!

  1. Alice napsal:

    Neřekla bych, že je ale dostupné, ceny ve většině případů přes 15 tis. jen za nájem a který důchodce to má a kde je jídlo a ostatní.