Speciální bydlení pro seniory v Praze existuje!

Požadavky, které máme na bydlení, se s přibývajícím věkem mění. Senioři proto vyhledávají spíše klidná místa, blízko kterých však bude vše potřebné, jako obchody, lékař nebo třeba pošta, při ruce. Dá se vůbec něco takového najít v hlavním městě naší republiky?

Možnosti, jaké mají starší lidé v Praze, jsou poměrně široké. Od samostatných vhodně upravených bytů až k rezidencím a areálům, kde je v případě potřeby k dispozici výpomoc nebo pečovatelské služby. Trh s realitami na stále větší počet samostatných domácností reaguje poměrně pružně. A tak je malých obydlí s veškerou občanskou vybaveností v nejbližším okolí dostatek.

Rezidence a areály – všechno potřebné jen pár kroků od bytu

Jak už bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, v otázce bydlení pro seniory se lze setkat s různými areály nebo rezidencemi, které odráží standardy moderní doby. To znamená, že byty jsou dostačující svými rozměry i kvalitou a jsou bezúdržbové. Jsou budovány většinou v okrajových částech města, v blízkosti přírody a dalšího zázemí pro procházky a pobyt na čerstvém vzduchu. U samostatných bytových jednotek menších dispozic se často nachází i zahrádky, mimo to i prostory pro společné posezení nájemníků atd. K dispozici bývají i různé služby – od vrátného či hlídače až k pečovatelství nebo asistenství a donášce obědů nebo úklidu. V současné době probíhá výstavba takového areálu u Kunratického lesa.

Pro ty, kteří se chtějí vymanit z ruchu velkoměsta, ale chtějí být v případě potřeby v dosahu, byl v roce 2011 uveden do provozu bytový dům Magnólie u Neratovic. Přímo v Praze je pak pro trochu náročnější klientelu k dispozici areál Classis v Průhonicích. V Praze 6 provozuje Český kříž dům pro seniory, sestávající z celkem 2 objektů. V tomto případě se jedná o bydlení pod dohledem. To bylo dříve známo jako domy s pečovatelskou službou – těch je po Praze na 40, např. na Chodově, v Ládví nebo Hájích.

Další možnost představují samostatné byty, které lze samozřejmě nalézt po celé Praze. Ne všechna sídliště jsou však pro seniory vhodná. A to nejen z hlediska zázemí pro všední život, ale také bezpečí. Bydlení v rezidenci, kde je o vše postaráno, se tak jeví jako vhodné řešení, díky kterému nemusí být starý člověk vyčleňován ze společnosti, když ztrácí na samostatnosti, ale právě naopak.

Related posts

One Thought to “Speciální bydlení pro seniory v Praze existuje!”

  1. Alice

    Neřekla bych, že je ale dostupné, ceny ve většině případů přes 15 tis. jen za nájem a který důchodce to má a kde je jídlo a ostatní.

Comments are closed.