LED osvětlení využívá stále více měst a obcí ke snižování nákladů

Tlak na úspory v rozpočtech měst a obcí neustále roste se snižujícími se příjmy. Právě nové technologie jsou jednou z možností, jak dosahovat výraznějších úspor finančních prostředků. Proto mnohá města začínají uvažovat o nasazení LED technologie pro veřejné osvětlení.

Průkopníkem u nás v této oblasti se stala Praha, která v roce 2009 osadila první LED světla ve vybraných pražských ulicích. V průběhu nasazení se sledovala jejich efektivita a dopad na snížení celkové spotřeby, působení barevných odstínů na chodce a řidiče dopravních prostředků. Oficiální čísla nejsou k dispozici, ale dá se předpokládat, že úspory budou podobné jako u dopravních semaforů.

Věděli jste, že provoz běžné veřejné lampy stojí 99 Kč denně? (zdroj: wikipedia.org)

Všechny pražské křižovatky se postupně modernizují a nahrazují se moderními LED prvky, které mají přibližně pětinásobnou úsporu energie oproti klasickým žárovkám. „Výhodou je i značně vyšší životnost, která se pohybuje v rozmezí 5-7 let. Běžné žárovky v tomto provozu vydržely kolem 6 měsíců“ dodává František Koutný.

Investice do infrastruktury se rychle vrací

Z výše uvedených čísel je zřejmé, že tato cesta je správná a přináší rychle výsledky. Neobejde se to však bez investicí do infrastruktury. Avšak na mnohé modernizace lze získat i prostředky z grantů nebo evropských fondů. Financování modernizace veřejného osvětlení je tak lákavé i pro menší města a obce. V poslední době se do rekonstrukce pustila například Kutná Hora, Jirkov nebo Sudoměřice u Bechyně.

Moderní způsoby řízení veřejného osvětlení

Moderní technologie u veřejného osvětlení umožňují i dříve těžko realizovatelné varianty. Některá města uvažují o vypínání některých lamp uprostřed noci nebo dokonce o sloupech s pohybovým senzorem. Jedná se tak o pohled do budoucnosti, jak bude veřejné osvětlení vypadat v 21. století.

Atraktivní design LED světel

S nástupem LED osvětlení padlo omezení na tvar a umožnilo daleko větší kreativitu. Světelný paprsek lze mnohem lépe směrovat. Můžeme se tak těšit na lepší osvětlení důležitých míst a menší přesah do okolí. To uvítá rozhodně každý, komu lampa veřejného osvětlení svítí do bytu.

zdroj: ecologic.sk
zdroj: ecologic.sk

Related posts