Dřevěné obklady a jejich využití v interiéru

Dřevo do domácností neodmyslitelně patří. Jeho obliba stále stoupá nejen v oblasti podlah, ale také v mnoha dalších. V kategorii dřevěných obkladů na stěny je v současnosti velmi zvýšený zájem. Dřevěné obklady totiž přináší mnoho výhod a přesně splňují požadavky moderní architektury.

Kde se dají využít a jaké mají praktické přednosti?

Dřevěné obklady se dají využít téměř ve všech místnostech v interiéru. Výjimkou nejsou ani vlhké prostory a koupelny. V takovém případě je nutné investovat do kvalitní dřeviny, která dokáže vlhkosti odolávat. Vhodné je zejména tropické dřevo. Jinak najdou dřevěné obklady uplatnění na chodbách, v obývacích pokojích, ložnicích, dětských pokojích i v komerčních prostorech (stylové restaurace, kanceláře, apod.), kde je oblíbený například tatranský profil s dobrým poměrem cena/výkon.

Vzhled dřevěných obkladů může být různorodý od lakování, které zdůrazní přirozený vzhled dřeva až po různé tónované odstíny vhodné do moderních interiérů.

Využití dřevěných obkladů přináší interiéru mnoho výhod. Dřevo má přirozenou schopnost vnést do místnosti teplý a útulný nádech. Některé druhy obkladů dokáží místnost opticky zvětšit. Pokud bude při montáži pokladů mezera 2-3 cm mezi zdí a obkladem, budou omezovat také tepelné ztráty. Výhodou je také snadnější údržba při zašpinění a možnost renovace bez nutnosti výměny samotných desek.

Tatranský profil, zdroj: drevomaterial.sk
Tatranský profil, zdroj: drevomaterial.sk

Nebojte se experimentovat

Nejčastěji se dřevěné obklady využívají do určité výšky, ale po celé stěně. Takové využití všichni známe. Obložení může mít formu prken nebo desek. Každá instalace má také odlišný vliv na prostředí. Pokud se rozhodnete například prkna namontovat svisle, místnost se opticky zvýší, ale zkrátí a zúží. Při namontování prken vodorovně bude naopak místnost opticky delší a širší, ale bude se zdát mnohem nižší.

Tip: Relaxujte pohodlně v sedacím pytli různých tvarů a velikostí

Velmi moderním druhem dřevěného obložení je obložení pouze vybraných ploch na stěně. To se provádí formou dřevěné výplně v rámu. Nejčastější využití této metody je v obývacích pokojích za televizí nebo sedací soupravou. Díky tomu dokážete zkrášlit a zvýraznit daný prostor. Obložení může být také vhodné, jako optické rozdělení dvou otevřených místností.

Related posts

One Thought to “Dřevěné obklady a jejich využití v interiéru”

  1. Obklady

    Dobrý den,

    před časem jsme u nás doma reformovali koupelnu a rozhodli jsme se zkusit společnost Roca. Koupelnu jsme přebudovali úplně, místo vany jsme dali sprchový kout, zdi obložili mramorem a jsme s výsledkem velice spokojení.

    Lukáš

Comments are closed.