Jaké vybavení budete potřebovat do nové koupelny?

Plánujete novou koupelnu? Čeká vás řada otázek, na které musíte znát odpověď. Rekonstrukce staré koupelny nebo realizace nové patří k nejsložitějším místnostem na vybavení v celé domácnosti. Do relativně malého prostoru musíte vhodně nakombinovat všechny prvky vybavení do koupelen a zároveň myslet i na jejich dokonalé sladění a design. Vše je tedy třeba nejdříve důkladně promyslet, než se do prací pustíte.

Spojit koupelnu s WC nebo 2 samostatné místnosti?

Každá z variant má své pro a proti a záleží spíše na vkusu každého z nás. Spojená koupelna i s WC nabízí velký prostor, celá místnost se zvětší nejen opticky, ale bude opravdu vzdušnější a prostornější. Obzvlášť, pokud máte bytové jádro malé. Tato varianta se stále více stává oblíbenou i u bytových architektů a designérů. Obzvlášť, pokud je v bytě či domě více koupelen. Sanitární keramika může být dokonale sladěná a vše potřebné je na jediném místě. Pro některé z nás je ale stále toto spojení poněkud nevhodné.

Technické normy nedovolují mít spojenou koupelnu a záchod v některých bytech. Avšak při rekonstrukci bytového jádra se touto normou již řídit nemusíte.

Pokud byt obýváte sami, asi to žádný problém nebude. Nicméně představa, že se jeden člen domácnosti koupe a druhý kousek od něho vykonává potřebu je velkou překážkou. Samozřejmě, že se tato situace dá vyřešit, ale vždy je to o kompromisech. Místo velké příčky může být WC (společně s bidetem) odděleno shrnovacími dveřmi nebo jinou dělící složkou. Také moderní závěsné WC nezaberou tolik místa a usnadňují úklid.

Spojení koupelny a WC je o kompromisech, zdroj: shutterstock.com
Spojení koupelny a WC je o kompromisech, zdroj: shutterstock.com

Toto řešení zajistí alespoň minimální soukromí a přitom nezabere tolik místa, jako zeď. Ovšem případný zápach vás bude obtěžovat tak jako tak. Konečné rozhodnutí je tak jen a jen na vás.

Vana nebo sprchový kout?

Při tomto výběru vás velmi omezuje především velikost koupelny. Koupelna s rozměry 2x2m rozhodně nemůže být vybavena rohovou vanou. Naopak spíše budeme volit menší sprchové kouty, aby zbylo dostatek prostoru i pro další druhy vybavení. Volit vanu za každou cenu může být nepraktické. Existuje i kompromis formou hluboké sprchové vaničky.

Ústí vaše odpady do žumpy nebo veřejné kanalizace? Výběr sanitárního vybavení to neovlivní.

Radši nežli malou vanu, volte větší sprchový kout. Ovšem není pravidlem, že malé koupelny musí být vybaveny pouze sprchami a velké koupelny pouze vanami. I sprchové kouty dokáží přinést potřebné pohodlí a uvolnění. Řeč je zejména o sprchových a parních boxech. Ty mají rehabilitační a uvolňující účinky a přináší maximální relaxaci každému uživateli. Ve větších koupelnách můžete samozřejmě volit i masážní vany. Pokud máte dostatek místa, ideální je zvolit obě řešení.

Vyzděný sprchový kout, zdroj: shuttestock.com
Vyzděný sprchový kout, zdroj: shuttestock.com

Jak volit topení?

Topení v koupelně je další nezbytnou součástí. V zásadě existují 2 základní možnosti. První z nich je rozvod z centrálního topení. Radiátor v koupelně bude napojen na okruh centrální otopné sestavy a ta jej bude ohřívat. Topení v koupelně nebude ale topit stále, ale v závislosti na provozu centrálního vytápění (typicky přes léto mimo provoz). To je nutné si uvědomit při výběru typu vytápění.

Proto můžeme volit i topení elektrické. Radiátory do koupelny mohou být ohřívány z elektrické sítě. Jedná se o radiátory, které se naplní speciální tekutinou (spíše gelem), do nich se zapojí topná tyč, která na druhém konci disponuje zástrčkou. Tu zapneme do zásuvky, nastavíme intenzitu a můžeme ohřívat. Myslete ovšem také na to, že vzdálenost zásuvky od hrany vany nebo sprchového koutu musí být (podle zákonných norem) minimálně 60 cm a minimálně 120 cm nad podlahou.

Jaký nábytek by neměl chybět?

Oblast nábytku do koupelny je v dnešní době zastoupena mnoha druhy vybavení. Základem je n na ručníky, kartáčky a kosmetiku – poličky, niky a mnohé další. Pro dokonalou sladěnost jednotlivých druhů vybavení je vhodné vybírat všechny druhy nábytku z ucelených sérií. Vyhnete se tak případným nedokonalostem. Myslete na to, že nad umyvadlem by mělo vždy být zrcadlo, které bude osvětlené.

Centrální osvětlení na to nestačí a zrcadlo by mělo mít své samostatné. A jaké vybrat dveře, v zásadě máte na výběr 3 varianty – klasické na pantech, skládací nebo posuvné do zdi. Sami si musíte určit, který druh vám bude nejvíce vyhovovat vlastnostmi a cenou.

Related posts