Kolik peněz si připravit na rekonstrukci bytového jádra?

Rekonstrukce bytového jádra je jednou z nejžádanějších stavebních prací na bytových domech a v panelácích. Odborníci se shodují, že v letech 1958-1990 (kdy se umakartová bytová jádra využívala nejvíce), bylo v naší republice vystavěno asi 1,18 milionu bytových jader. Vzhledem k tomu, že se jedná o prefabrikovaný celek, který vlastně není přímou součástí stavby, je jeho rekonstrukce velmi složitá. Proto je téměř nemožné tuto rekonstrukci zvládnout vlastními silami. Ovšem nabídka firem, které se na rekonstrukci takových bytových jader specializují, je velmi pestrá.

Cena záleží na množství prací

Množství prací a rozsah rekonstrukce je hlavním ukazatelem pro konečnou částku. Pokud byste si některou z činností chtěli udělat sami, je samozřejmé, že konečná částka bude nižší. Ovšem prodlouží se doba celé rekonstrukce a o to déle bude váš byt připomínat staveniště a bude v podstatě neobyvatelný. V dnešní době již firmy nabízejí kompletní řešení rekonstrukce bytových jader od A do Z. Přesněji tedy od prvotního návrhu až po finální dokončovací práce a odvoz suti. O nic se nemusíte starat. Firmy mohou vše udělat za vás.

Máte špatnou představivost? Nechte si vypracovat 3D návrh vaší nové koupelny. U některých společností ho můžete získat i zdarma při realizaci vaší koupelny.

Jaké jsou kroky při rekonstrukci bytového jádra?

  1. návrh
  2. statické posouzení
  3. vybourání a odvoz starého jádra
  4. realizace nového jádra podle návrhu
  5. rozvody vody, odpadů, elektroinstalace
  6. stropy
  7. instalace obkladů a dlažeb
  8. dovoz a instalace sanitárního vybavení a nábytku
  9. úklid a předání

Kolik tedy za celkovou rekonstrukci?

Cena takovéto, tedy kompletní rekonstrukce bytového jádra se pohybuje okolo sto tisíc korun (dle ceník rekonstrukce). Většinou se jedná o cenu, která je úměrně rozdělená do dvou hlavních položek. První položkou je materiál na rekonstrukci a druhou položkou je cena za odvedené práce. Každá z těchto položek tvoří většinou zhruba polovinu z konečné sumy. Větší bytová jádra si samozřejmě vyžádají větší množství financí na materiál a také více stavebních prací. Podle velikosti jader se tedy cena úměrně zvyšuje.

Nové bytové jádro, zdroj: shutterstock.com
Nové bytové jádro, zdroj: shutterstock.com

Jak dlouho bude z bytu „staveniště“?

Musíte se také připravit na to, že v průběhu rekonstrukce bytového jádra bude celý byt prakticky neobyvatelný. Velké množství prachu, suti, dělníků a materiálu prakticky znemožní přirozený chod domácnosti. Kompletní rekonstrukce se všemi druhy stavebních a instalačních prací zpravidla trvají přes týden. Nejrychleji mohou proběhnout i za 7 dní. Pokud na sebe činnosti dokonale navazují. Většinou se ale jedná o dobu 8-10 dní. Některé druhy prací potřebují svůj čas (lepidlo potřebuje vyzrát, omítka vyschnout atd.). Urychlit práce tedy může znamenat nekvalitní odvedení prací a rozhodně byste neměli trvat na co nejkratší realizaci na úkor technologických postupů!

Co dělat po dobu rekonstrukce?

Protože kvůli rekonstrukci bytového jádra nebudete moci domácnost téměř využívat, musíte se na tuto situaci předem připravit. Proto je dobré si po dobu rekonstrukce bytového jádra najít přechodné ubytování. Volit můžete přátele, rodinu nebo různá ubytovací zařízení. Některé společnosti, které se zabývají rekonstrukcí bytových jader myslí i na tuto situaci. Díky svým zkušenostem vám po dobu rekonstrukce dokáží nabídnout i náhradní ubytování podle vašich potřeb.

Hledáte firmu z Prahy a okolí?

Firma Lukostav má bohaté zkušenosti za své dvanáctileté působení na českém trhu. Řada rekonstrukcí je zdokumentována na přehledných stránkách a můžete si tak snadno udělat obrázek o přesném postupu prací. Jak sám majitel firmy Lukáš Bulíček říká: „Ke každé zakázce přistupujeme individuálně, snažíme se maximálně vyhovět přání zákazníka, pokud je to možné“. Nechte si vypracovat cenovou nabídku na rekonstrukci vašeho bytového jádra zdarma a přesvědčte se o profesionalitě pracovníků firmy Lukostav.

Related posts