Dilema: Koupelna a WC dohromady nebo zvlášť?

Stojíte také před tímto rozhodováním? Potom byste měli vědět, jaké jsou moderní možnosti provedené WC a koupelen, a také znát výhody a nevýhody obou druhů. Právě informovanost je základem správného výběru. Pokud byste neměli dostatek informací o jednotlivých druzích realizace, může se lehko stát, že nedokážete vybrat správně a pro domácnost bude vaše volba spíše přítěží, než ulehčením.

Co by mělo rozhodovat při výběru

Důležitých aspektů pro rozhodování je mnoho. Všechny byste je měli správně zvážit a porovnat. O jaké aspekty se jedná?

  1. počet členů v domácnosti
  2. nároky členů v domácnosti
  3. dispozice bytu
  4. váš životní styl
  5. uspořádání místností
  6. velikosti obou místností

Co získáte spojením obou místností?

Spojením WC a koupelny lze bezpochyby přinést zvětšení místnosti a to nejen optické. Pokud dosud byly dispozice domu takové, že místnosti byly oddělené, jejich propojením dostanete najednou mnohem více prostoru. Příčka, kterou byly místnosti odděleny zmizí. Větší prostor také znamená i snadnější úklid. Pokud byste nechali místnosti odděleně, většina WC je pouze malá místnost bez možnosti umístění koupelnového nábytku. V malých místnostech je pak samozřejmě méně manipulačního prostoru a úklid je náročnější. Hůře se dostanete do koutů a rohů. Pokud se rozhodnete pro spojení do jedné místnosti, úklid bude snazší.

Co ztratíte spojením obou místností?

Spojením WC a koupelny do jedné místnosti ztratíte především soukromí. Myslete na tuto situaci i s výhledem do budoucna. Možná jsou nyní vaše děti malé a se členy domácnosti jste se dohodli, že takovéto řešení nebude nikomu vadit. Ovšem děti budou časem potřebovat a vyžadovat větší soukromí i v oblasti koupelen. Může být velmi nepříjemné a omezující spojení těchto dvou místností. Možná, že členové domácnosti si na tuto situaci hravě zvyknou, ale co když přijde návštěva. V jedné místnosti bude moci být jen jeden člověk. To je často velmi omezující.

Tip: Hledáte ideální osvětlení do koupelny? Využijte bodové osvětlení do podhledu

Jak správně rozdělit místnosti?

Pokud chcete mít koupelnu a WC odděleně, musíte především zvážit, kolik necháte v obou místnostech prostoru. Nechávat toaletě pouze minimální prostor by se nemuselo vyplatit. Málo místa na WC může být velmi nepohodlné. Navíc by se na WC mělo nacházet i malé umyvadlo, pro běžnou hygienu po použití WC. Tímto umyvadlem zajistíte, že koupelna již nebude muset být po návštěvě WC vůbec využívána. Na to je třeba myslet i s ohledem na realizaci rozvodů vody a odpadů v obou místnostech již při výstavbě bytového jádra.

Nedostatek prostoru v malé koupelně?, zdroj: shutterstock.com
Nedostatek prostoru v malé koupelně?, zdroj: shutterstock.com

Jak správně spojit místnosti?

Většina WC a koupelen jsou umístěny hned vedle sebe. V takovém případě stačí vybourat dělící příčku a můžete začít se zvelebováním. I zde existuje pár základních pravidel a tipů, jak rozdělit vybavení společného WC a koupelny, více zde. Především jde o vzdálenost vany a toaletní mísy. Ta by měla být v dostatečné vzdálenosti od vany, aby se na ní nedostala případná vlhkost od sprchování nebo koupání. Sednout si na mokré prkénko není příjemné pro nikoho z nás. WC s bidetem mohou být také odděleny například paravanem, který dodá alespoň minimální pocit soukromí.

Related posts