Jak vybrat vhodný pracovní stůl?

Pracovní stůl je pro mnoho z nás nejen kusem nábytku, ale také součástí našeho života. Pokud pracujete v kanceláři nebo z domova, je pro vás pracovní stůl nepostradatelnou pomůckou, která ovlivňuje vaše pracovní výkony. Aby se vám u něj co nejlépe pracovalo, musí splňovat určité podmínky. Ty jsou kladeny na rozměry stolu i na jeho bezpečnost. Vhodný stůl musí vyhovovat vašim požadavkům na vykonávanou práci, ale měl by splňovat i předepsané normy. Dle jakých parametrů pracovní stůl vybírat?

I pro pracovní stůl existují předepsané normy

Normy mají pracovníkům ulehčit jejich práci a zároveň také dbát na jejich bezpečí. Také v oblasti pracovních stolů jsou předepsané určité normy, kterých by se zaměstnavatel při zařizování kanceláří měl držet. Jedná se zejména o tyto normy:

  • ČSN EN ISO 9241-5 (Požadavky na uspořádání pracovního místa a na pracovní polohu)
  • ČSN EN 527-1 (Kancelářský nábytek – Pracovní stoly – Část 1: Rozměry)

Pokud si zařizujete kancelář pouze sami pro sebe, mohou pro vás být normy pomůckou, jak vybírat správný psací stůl. Nicméně většina běžně prodávaných stolů by měla těmto normám vyhovět, jde tedy spíše netradiční stoly, stoly vyrobené na míru, apod.

U pracovních stolů nejvíce záleží na výšce pracovní desky, kvalitě pracovní desky a na pracovní ploše, kterou určuje velikost desky.

1. Výška stolu

Deska by měla být v takové výšce, abyste si nemuseli při práci křivit záda. Horní část paží visí vertikálně a předloktí je v horizontální poloze. Podpůrné prvky desky by neměly překážet v pohybu. Konstrukce stolu musí umožnit zaujmout optimální (referenční) pracovní polohu. Touto polohou je myšlena poloha vsedě. Prostor pro dolní končetiny by měl mít minimální výšku 60 cm, šířku 50 cm a hloubku 50 cm.

2. Rozměr stolu

Doporučené minimální rozměry pro běžnou pracovní desku stolu jsou 1200 mm šířka x hloubka 800 mm. Nicméně rozměr by měl vždy být přizpůsoben zamýšlené činnosti. Například při práci s počítačovým monitorem by měl být umístěn ve vzdálenosti nejméně 40 cm od očí. S dnešními LCD obrazovkami to již většinou nepředstavuje problém, jako dříve s klasickými velkými CRT monitory.

3. Materiál stolu

Stůl by měl být vyroben z takového materiálu, který zajistí jeho dostatečnou pevnost. Bude se také snadno udržovat běžnými čistícími prostředky. Z tohoto pohledu je jako nejvhodnější materiál jeví lamino, které se také nejčastěji používá k výrobě pracovních stolů. Také narazíte na masivní nábytek nebo dýhovaný nábytek, který vypadá reprezentativněji.

Variabilní psací stůl GALANT, zdroj: ikea.cz
Variabilní psací stůl GALANT, zdroj: ikea.cz

Pro práci s počítačem jsou veškeré normy navrženy pro polohu vsedě. Nicméně v poslední době se začíná rozmáhat i pracování ve stoje. Dle některých, je mnohem přirozenější pro lidské tělo.

Tip: Bukové postele vyrobené z masivu zatočí s vrzáním postele

U práce se nemusí pouze sedět

Novinkou v oblasti kancelářské práce jsou pracovní stoly pro práci ve stoje. Všichni, kdo si takto vybavili svou kancelář, si již tak často nestěžují na bolesti zad. Při práci ve stoje se také lépe udržuje koncentrace. Pracovní stůl je možné opatřit posuvnými lištami. Kdykoli by vás práce ve stoje začala unavovat nebo byste pociťovali potřebu si sednout, stačí jednoduše stůl posunout po liště dolů a k práci si opět sednout. Nás tato možnost zaujala a momentálně ji v redakci testujeme. Jaký je na to váš názor?

Related posts

One Thought to “Jak vybrat vhodný pracovní stůl?”

  1. Michaela Mašková

    Stát u kancelářské práce? Já to spíš považuji za nevýhodu, lituji každého kdo musí celou pracovní dobu stát různé prodavačky, apod.

Comments are closed.