Jak snížit náklady na výstavbu domu

Stavba vlastního bydlení je největší životní investicí. Je dobré si ohlídat všechny možné způsoby, abyste ušetřili a cena domu se pohybovala v mezích, které jste ochotni akceptovat. Jak snížit náklady na výstavbu domu? Pomoct může nejen program Nová zelená úsporám nabízející kupříkladu dotaci na novostavbu nebo dotaci na výměnu oken.

Pohlídejte si státní příspěvky

Dotační program Nová zelená úsporám se postará o to, aby se náklady na vaši stavbu snížily o několik desítek tisíc. Pokud při stavbě domu zohledníte jeho nízkou energetickou náročnost, bohatý státní program se bude snažit o to, aby vaši snahu maximálně podpořil. Například jen na pořízení fotovoltaické elektrárny můžete získat dotaci 150 tisíc. Další úsporná opatření jsou samozřejmě také bohatě podpořena. Celkově se tak můžete dostat na opravdu zajímavou částku, kterou ušetříte. 

Trvalá úspora

Největší částku sice dáte za stavbu, ale během let se vám náklady na provoz domu mohou vyšplhat do velmi nepříjemných výšin. Proto je ještě před samotnou realizací stavby dobré popřemýšlet, jaká úsporná řešení zvolíte. Je pro vás vhodné tepelné čerpadlo? Budete získávat elektřinu především ze slunce a vyhnete se tak stále se zvyšujícím cenám za elektřinu? Volte vždy řešení, která mají dalekosáhlý dopad. Můžete si nechat zhotovit zelenou střechu, využívat teplo z odpadních vod, nebo třeba ušetřit za vytápění instalací podlahového vytápění či rekuperací. 

Propozice ušetří nejvíce

Měli jste sen o velkém dvoupatrovém domě? Přejete si výklenky, niky a další prvky na vašem domě? Zkuste ještě jednou pouvažovat, zda jsou tyto prvky při současných cenách materiálů skutečně nutné. Nacházíme se v době, kdy se ceny stavebních materiálů pohybují velmi vysoko. Proto si skutečně dobře rozmyslete, jaká bude celková podoba vašeho domu. Možná zjistíte, že je lepší malý ústupek, který bude představovat významnou úsporu. 

Snížit náklady na výstavbu domu můžete mnoha způsoby. Rozhodně je dobré si pohlídat všechny možnosti, které nabízí dotační program Nová zelená úsporám. Ušetřit můžete ale i mnoha dalšími způsoby. Co napadá vás?

Related posts