Jak se vyznat ve velikostech a rychlostech vinylových desek

Na rozdíl od moderních digitálních záznamů, mají vinylové desky několik rychlostí přehrávání. Existují totiž tři různé typy vinylových desek, které rotují na gramofonu různými rychlostmi, měřenými v otáčkách za minutu (RPM). Gramofony mají přepínač rychlosti, kterým musíte ručně změnit rychlost podle typu záznamu, který používáte.

· Sedmipalcové desky se přehrávají rychlostí 45 RPM. Na tyto desky se obvykle vejde asi pět minut hudby na každou stranu a používají se proto pro tzv. singly.

· 12 palcové desky (tzv. LP)se přehrávají rychlostí 33 RPM. Díky tomu se obvykle na každou stranu vejde až 22 minut hudby. Téměř každé album, které uvidíte v obchodě, bude 12 palcové.

· Třetí a vzácnější velikost gramodesky je 10 palců. Jedná se většinou o starší záznamy, které se přehrávají rychlostí 78 RPM.

Každý gramofon umí přehrávat záznamy rychlostí 33 a 45 RPM. Pouze ty, které jsou klasifikovány jako „tří rychlostní“, podporují 78 RPM. Tyto staré záznamy mají širší drážky, takže pro jejich přehrání budete možná muset vyměnit jehlu. Pokud však nemáte v úmyslu sbírat historické desky lisované v polovině padesátých let minulého století a dříve, nemusíte se obávat koupě gramofonu, který rychlost 78 otáček za minutu nepodporuje.

Pokud přemýšlíte, jaký přístroj pro přehrávání vinylových desek zvolit, není nic snadnějšího než napsat do vyhledávače gramofony prodej, a vybrat si z mnoha nabízených možností. Jiná situace samozřejmě nastává, pokud potřebujete vědět kde koupit špičkové hifi gramofony v Praze. V hlavním městě je k dispozici mnoho prodejců špičkové hifi audio techniky, z nichž ti nejlepší jako například prodejce HTPshop disponují i vlastním poslechovým studiem, kde si můžete jednotlivé gramofony sami vyzkoušet v ideálních podmínkách.

Related posts