Jak odstranit vodní kámen v domácnosti?

Vodní kámen trápí většinu hospodyněk, vytváří nejen nevzhledné bílé kapičky a povlaky na bateriích v kuchyni i koupelně, obkladech koupelny i na stěnách sprchových koutů. Ničí také domácí spotřebiče, které s vodou pracují. Nemluvě o tom, že spotřebiče, jejichž topné spirály jsou obaleny vodním kamenem, mají vyšší spotřebu elektrické energie. Boj proti vodnímu kameni můžete zahájit mnoha způsoby.

Tvrdost vody

S vodním kamenem se v určité míře potýká každá domácnost. V oblastech s tvrdou vodou jsou však problémy s usazováním vodního kamene znatelnější. S vodním kamenem lze bojovat dvojím způsobem

  • pravidelně odstraňovat jeho usazeniny
  • preventivně vodu změkčovat – prostředky na změkčování vody či přístroji na změkčování vody

Ocet a kyselina citronová

Nejjednodušším, nejlevnějším a zároveň ekologickým způsobem, jak odstranit nánosy vodního kamene, je použití octa či roztoku kyseliny citrónové. Octovou vodou krásně vyčistíte a vyleštíte vodovodní baterie i obklady koupelny. Na větší usazeniny vodního kamene je vhodné nechat octovou vodu působit po delší dobu. Ocet či kyselinu citronovou lze využít i při čištění toaletní mísy od vodního kamene.

Roztok octa či kyseliny citronové je vhodný také k čištění rychlovarné konvice. Roztok nechte přejít varem, po krátkém působení obsah konve vylijte a konev vypláchněte čistou vodou. Horkou octovou vodu můžete využít hned dvojnásobně a vylít ji z konve přímo do wc, kde teplý roztok lépe zapůsobí na odstranění vodního kamene z mísy.

Ocet lze využít i v péči o vaši pračku a myčku. Zhruba jednou za měsíc nalijte do pračky a myčky 1 litr octa a nechte projet jeden prací cyklus na nejvyšší možnou teplotu praní/mytí.

Chemické přípravky na odstranění vodního kamene

K odstranění nánosu vodního kamene mohou, podobně jako ocet posloužit také specializované chemické přípravky, které lze zakoupit v drogeriích (Cif, Cillit, Pulirapid, atd.). Tyto přípravky pracují na podobném principu jako ocet a kyselina citronová. Obsahují kyseliny, které jsou schopny narušit strukturu vodního kamene a usnadnit tak jeho odstranění z nežádoucích míst. Některé přípravky jsou méně účinné, některé naopak účinnější než přírodní octová metoda a pomohou odstranit vodní kámen za vynaložení menší fyzické námahy než při použití octa.

Změkčení vody užitkové i pitné snadno a rychle

Mezi preventivní metody proti vzniku usazenin vodního kamene je změkčování vody. Mezi nejznámější a nejpoužívanější způsob patří změkčování pomocí jedlé sody (500g stojí cca 20 Kč). Také to lze provádět pomocí speciálních chemických prostředků (Calgon, atd.). Tím ale voda ztrácí minerály, které jsou potřebné pro náš organismus. Proto není vhodné změkčovat chemicky veškerou vodu přiváděnou do domácnosti. Chemické změkčení však prospěje  pračce a myčce nádobí. A to nejen proto, že chrání přístroje před nánosem vodního kamene, v měkčí vodě je účinnost praní prádla vyšší.

Nános vodního kamene ve vašich přístrojích zvyšuje náklady na provoz a může spotřebič i poškodit, zdroj: shutterstock.com
Nános vodního kamene ve vašich přístrojích zvyšuje náklady na provoz a může spotřebič i poškodit, zdroj: shutterstock.com

Pokud chcete vodu používat vodu z vodovodu ke konzumaci, je vhodné používat filtrační konvici BRITA, která obsahuje speciální kapsli, která vyřeší problémy s tvrdou a chlorovanou vodou.

Změkčovací filtr přímo na přívod vody

Další možností, jak vodu změkčit, je použití změkčovacího filtru. Ten se instaluje do rozvodu vody a pracuje na principu změny iontů vápníku a hořčíku odpovědných za tvorbu vodního kamene. Tento způsob změkčování vody je však dosti finančně náročný.

Elektronické změkčovače vody

Elektronické změkčovače vody se instalují zvnějšku na vodovodní potrubí bez nutnosti do něj zasahovat. Přístroj využívá principu frekvenčně modulovaného elektromagnetického pole, které svým působením na vodu mění strukturu vodního kamene tak, že sníží jeho přilnavost k povrchu potrubí či topných spirál pračky, myčky, atd. Působením přístroje postupně dochází i k odstranění již usazeného vodního kamene.

Related posts

3 Thoughts to “Jak odstranit vodní kámen v domácnosti?”

  1. marcie

    já používám na vše ocet, hlavně na kouhotek, stačí hard namočit do octa, dát na kouhoutek a nechat ho tam třeba přes noc, ráno není po kameni ani památky.

  2. andula

    mě pomáhá citronová voda – vymačkat šťávu z 1 citronu a potřít tím postižená místa – používám to hlavně v koupelně na obklady

  3. Lajla

    ano ano kombinace citronu a octa jedina zabira

Comments are closed.