Domácí bar se stává stále častěji součástí českých kuchyní

Domácí bary získaly na oblibě a v rámci rekonstrukce kuchyně si je pořizuje stále větší množství domácností. Na rozdíl od baru v restauracích však neslouží pouze k podávání alkoholických nápojů, ale splňuje hned několik funkcí.

Tip: Podívejte se na moderní abstraktní obrazy, které mohou ozvláštnit váš jídelní kout

Proč si pořídit domácí bar?

Důvodů může být hned několik:

  • Optický předěl. Nejčastějším motivem pořízení domácího baru bývá potřeba vytvoření optického předělu místnosti. V současné době je oblíbeným dispozičním řešením v bytech i domech spojení kuchyně a obývacího pokoje. Toto spojení je velice praktické z hlediska úspory místa i proto, že člověk připravující jídlo není separován od zbytku rodiny či v případě návštěvy může být i při přípravě občerstvení nablízku veškerého dění. V případě kuchyní spojených s obývákem však mnohdy vyvstane otázka, jak sladit vybavení obou částí místnosti tak, aby spolu ladilo. Výborným řešením může být barový pult, který vytvoří optický předěl prostoru a vytvoří tak dvě na sobě nezávislé části místnosti. Rovněž nepořádek vzniklý v průběhu přípravy jídel zůstane za barem částečně ukryt.
  • Pohodlné servírování jídla a pití. Barový pult je zpravidla na dosah kuchyňské linky, ne-li přímo jeho součástí. Pro malou návštěvu můžete servírovat občerstvení přímo na bar a vytvořit tak neobvyklé a příjemné posezení.
  • Komunikace s návštěvou. Barový pult rovněž umožní komunikovat s návštěvu i v průběhu přípravy jídla. Část návštěvy se může s nápojem usadit u baru a pohodlně s vámi konverzovat.
  • Řešení malého prostoru. Barový pult může být také řešením do malých bytů. Pokud vlastníte kuchyň, do níž se nevejde jídelní stůl, může barový pult posloužit k rychlé snídani či svačině, kdy se nesejde celá rodina pohromadě a nechce se vám s jídlem přesouvat až do jídelny. Barový pult v některých rodinách dokonce nahrazuje jídelní stůl. Toto řešení je jistě výhodné pro mladé páry žijící v menším bytě.

Potřebujete na vaše domácí práce hliníkový žebřík? Přečtěte si více o tom, jaké druhy jsou na českém trhu k dispozici a vyberte ten správný.

Podoby barových pultů

Barový pult je vnímám jako součást kuchyně či kuchyňské linky, proto by měl ladit především s vybavením kuchyně. Jak barový pult vytvořit závisí na dispozici vaší kuchyně i vaší fantazii. Společným rysem je výška barového pultu, která se pohybuje od 90 do 110 cm. Podívejme se na dvě základní podoby barových pultů.

  • Barový pult na nožce. Přiléhá kolmo ke kuchyňské lince. Jeho deska je zpravidla stejná jako pracovní deska linky, jednou stranou je připevněna k lince, druhou stranu má podepřenou nožkou. Takový pult je velmi vzdušný a zabírá málo místa.
  • Barový pult jako součást kuchyňské linky. Jedná se vlastně o rozšíření kuchyňské linky, kdy je zachován úložný prostor i pod deskou domácího baru. Proto je třeba pomyslet na to, aby pracovní deska linky měla v místě, kde hodláte zřídit domácí bar, nejméně 20 cm přesah pro pohodlné usazení k baru. Pokud si přejete desku baru vyšší než je výška pracovní desky linky (ta bývá zpravidla kolem 90 cm), můžete na pracovní desku linky umístit užší desku na nožkách, která vytvoří barový pult nad úrovní linky a oddělí tak pracovní plochu od plochy k podávání nápojů a jídla.

Výběr vhodných židlí

K barovému pultu pochopitelně patří také vhodné židle. Vzhledem k tomu, že barový pult je vyšší než jídelní stůl, je třeba pořídit židle barové na vyšší nožce. Výběr moderních barových židlí do kuchyně je vskutku pestrý, proto nebudete mít problém najít takové, které vhodné doplní váš interiér.

Při výběru židlí je třeba si uvědomit, zda chcete židle polstrované, zda zvolíte raději židli bez opěradla či naopak. A důležitým hlediskem je především to, zda vybrat židli s trnoží či bez. To závisí na tom, zda-li je součástí vašeho domácího baru opěrka pro nohy, která nejen usnadní nasednutí na židli, ale činí sezení na vysoké židli pohodlnějším. Nainstalovat opěrku pro nohy přímo na barový pult je varianta výhodnější, pokud ovšem součástí vašeho baru opěrka pod nohy není, poohlédněte se určitě po židlích s trnoží pro opěr nohou.

Related posts