Jak ochránit váš balkon či terasu před sluncem?

Pokud bydlíte v bytě, je velkou výhodou, pokud k němu náleží balkon nebo terasa. Relaxaci na čerstvém vzduchu ocení každý z nás. Ovšem v horkých letních dnech se z balkonu orientovaného na jih či západ stává takřka horká pec. Abyste si mohli vychutnat posezení na balkoně či terase i v letních měsících, budete potřebovat vyřešit jejich zastínění.

Zastínění shora

Hlavním stínícím prvkem, který zajistí chládek, bude slunečník nebo markýza. Bez nich se neobejdete dokonce ani na lodžiích.

Markýza

Před neúprosnými slunečními paprsky vás asi lépe ochrání markýza, která dokáže zastínit balkon či terasu po celé jejich délce. Markýzu lze zakoupit v různých délkách i šířkách, o množství barev ani nemluvě. Maximální možný výsuv je však omezen 3,5 metry. Markýzy uspokojí majitele všech velikostí teras i balkonů. Markýzu lze ukotvit do zdi vedoucí na balkon či terasu. Nebo v případě lodžie můžete markýzu zavěsit do stropu čnícího nad lodžií.

Výhodou markýzy je nejen velká zastíněná plocha, ale také to, že markýza je samonosná a nepotřebuje oporu, která by na balkoně či terase překážela. Ovládat roztahování markýzy můžete mechanicky nebo namontovat pohodlné elektrické ovládání.

Terasová markýza, zdroj: brany-vrata-pohony.cz
Terasová markýza, zdroj: brany-vrata-pohony.cz

Slunečník

Se slunečníkem se obejdete na menších balkonech. Ale i na terase dokáže slunečník dobře zastínit místo s posezením. Opět můžete volit z velkého množství rozměrů, barev i mateirálů slunečníků. Na balkonech se vyplatí pouvažovat o slunečníku, který umožňuje polohování sklonu. Sklon slunečníku můžete měnit v závislosti na poloze slunce a díky němu balkonové posezení pohodlně zastíníte po většinu parného dne.

Vhodnou volbou může být také multifunkční výkyvný slunečník. Ten jednak umožňuje naklápění slunečníku, ale má i další přednost. Jeho nosná noha není umístěna uprostřed stínící plochy, ale na straně. To může být výhodou nejen na malém balkoně. Nosná noha po straně neubírá místo ve středu zastíněné plochy a lze proto pod slunečník libovolně rozmístit nábytek.

Stínění z boku

Balkony a terasy mají nejčastěji zábradlí tvořené kovovými tyčkami. Právě tímto zábradlím pronikají na balkon nejen sluneční paprsky, ale také nevítané pohledy sousedů a kolemjdoucích. Zastínění balkonu či terasy z boční strany můžete vyřešit pomocí balkonových zástěn. I v tomto případě můžete vybírat hned z několika variant:

  • rohože – rákosové nebo bambusové rohože nebo rohože umělohmotné imitující vzhled bambusových rohoží
  • stínící sítě – stínící sítě z polypropylenu nebo polyethylenu, nabízí různou hustotu tkaniny a tím pádem i odlišnou míru propustnosti světla
  • balkonové zástěnybalkonové zástěny mohou být textilní (z polyesteru z úpravou povrchu tak, aby odpuzoval vodu) nebo vyrobené z materiálu PEVA (velmi odolný plast, který dobře odolá i mrazu). Tyto zástěny nabízí velmi elegantní a neotřelý design a mohou být estetickým doplňkem celé terasy nebo balkonu.
Balkonová zástěna, zdroj: mirafa.cz
Balkonová zástěna, zdroj: mirafa.cz

Boční zástěny lze velmi snadno připevnit na zábradlí balkonu pomocí provázku. Některé typy balkonových zástěn jsou opatřeny průchodkami pro snadnější připevnění k zábradlí. Rohože můžete upevnit k zábradlí rovněž pomocí provázku nebo drátku.

Related posts