Jak ochránit sedací nábytek před ušpiněním?

Sedací souprava je dominantou každého obývacího pokoje. Zároveň je i nejpoužívanějším kusem nábytku, proto je vystavena velké námaze i riziku znečištění. Aby sedací souprava působila reprezentativně po co nejdelší dobu, vyplatí se ji před skvrnami i dalším poškozením chránit potahy.

Ochrana sedací soupravy

Především rodiče malých dětí i majitelé domácích mazlíčků pociťují vyšší riziko poničení sedací soupravy. Při běžném provozu domácnosti jen těžko zamezí vzniku skvrn od jídla, barviček a mnoha dalších neidentifikovatelného původu. Potahy sedací soupravy mohou zachránit před vyhozením sedací soupravu s nevyčistitelnými skvrnami. Ale mohou sloužit také všude tam, kde ještě ke znehodnocení soupravy nedošlo.

Pléd jako jednoduchý potah vaší sedací soupravy, zdroj: blancheporte.cz
Pléd jako jednoduchý potah vaší sedací soupravy, zdroj: blancheporte.cz

Potahy také mohou chránit novou sedací soupravu před znečištěním a prodloužit tak její životnost. Díky tomu, že potahy jsou snímatelné, je usnadněno čištění skvrn i obyčejné praní za účelem zbavení potahu prachu. Navíc máte možnost zakoupení více typů a barev potahů, které můžete v průběhu roku střídat, což uvítají ti, kteří mají ve svém interiéru rádi změnu. Můžete je přizpůsobit aktuálním ročnímu období a různě kombinovat.

Typy potahů

Potahy na sedací soupravy se vyrábí v mnoha provedeních od nepřeberného množství barevných variant po různé tvary a rozměry, proto lze bez problémů vybrat potah na libovolný typ sedací soupravy. Existují potahy na křesla, pohovky i rohové gauče, stačí jen navštívit dobrého prodejce. Základní průzkum lze udělat snadno na internetu.

Elastický potah, který se snadno přizpůsobí, zdroj: blancheporte.cz
Elastický potah, který se snadno přizpůsobí, zdroj: blancheporte.cz

Moderní potahy na sedací soupravu vkusně lasí s každým typem interiéru a mohou sedací soupravě dodat na zajímavosti. Podle způsobu upevnění na sedačku se potahy rozdělují na:

 • napínací – z elastického materiálu, k polštářům, područkám i dalším částem gauče či křesla jsou navíc uchyceny pomocí gumičky vedoucí po obvodu potahu. Napínací potahy velmi přesně kopírují původní tvar sedací soupravy. Mezi napínací potahy lze řadit i potahy, které sice nejsou vyrobeny z elastického materiálu, ale využívají žabičkového efektu. Látka řasená gumičkou se proto také velmi snadno přizpůsobí tvaru sedačky,
 • na zip – některé potahy se na gauči či křesle zajišťují pomocí zipu,
 • zavazovací – potahy jsou na nábytku zajištěny pomocí zavazování, zavazovací tkanice může být buď skryta za záhybem látky či naopak může být zavazování v podobě úhledné mašle využito jako okrasný prvek
 • přehozy – nejjednodušší a nejlevnější variantou ochrany čalouněného nábytku jsou přehozy na sedačku, které mohou chránit pouze sedák nebo sedák a opěradlo zároveň, jejich výhodou je nízká cena a snadné odnímání potahu, nevýhodou je nutnost přehoz často rovnat, aby nebyl shrnutý.

Materiály

Při volbě materiálu se zaměřte na to, aby vám byl materiál příjemný a aby byl praktický z hlediska mačkavosti a odolnosti vůči znečištění. Potahy mohou být vyrobeny z:

 • 100% bavlny či směsi bavlny a polyesteru– nízká cena, ale kratší životnost,
 • vlny,
 • směs bavlny, polyesteru a elastanu – materiál vhodný pro napínací potahy,
 • mikrovlákna – velmi příjemné na dotek, snadná údržba,
 • kůže – luxusní vzhled, ale velmi drahé a velmi náročné na údržbu,
 • umělá kůže – cenově dostupnější, rovněž náročnější údržba, ale vhodné pro alergiky,
 • teflonová tkanina – velmi odolná vůči zašpinění, omyvatelná, mírně vyšší cena.

Některé typy potahů využívají elastičnosti materiálu a jeho plného přilnutí k sedací soupravě, jiné naopak využívají řasení či efektu zmačkané látky, tyto typy budou z hlediska úhlednosti velmi příznivé, nehrozí nevzhledné shrnutí ani zmačkání látky. Napínací potahy se výborně hodí do moderních interiérů, různě řasené potahy naopak výborně doplní historicky laděný interiér.

Related posts

One Thought to “Jak ochránit sedací nábytek před ušpiněním?”

 1. pája

  nejlepší je přehoz, ten jednoduše vyperete a hotovo, já osobně teda nedám dopustit na kožené sedačky, ty stačí jen otřít :-)

Comments are closed.