5 příkladů efektivního využití sádrokartonu v interiéru

O tom, že sádrokarton se řadí mezi nejpopulárnější stavební materiály současnosti nemůže být pochyb. Často se o sádrokartonu tvrdí, že z něj lze postavit téměř cokoliv. Nemusíte se omezovat pouze na tradiční využití pro příčky a stropy, ale pustit se do mnohem kreativnějších řešení. K těmto řešením jsou ale potřeba velké zkušenosti s materiálem a také zručnost. Výsledek ale rozhodně stojí za to. V tomto článku jsme pro vás připravili 5 způsobů netradičního, ale velmi efektivního řešení sádrokartonu v interiéru.

Stěna v obývacím pokoji na míru

Pokud nejste zastánci obrovských obývacích stěn, které tvoří hned několik skříní, můžete využít právě sádrokarton. Dnešní obývací stěny jsou sice tvořeny spíše z polic, ale ani police nedokáží dokonale ladit s interiérem a vždy mohou být rušivým prvkem. Zato obývací stěny na míru ze sádrokartonu s celou místností budou ladit opravdu skvěle. Ze všeho nejdůležitější je samotné plánování. Musíte si přesně určit, jak bude vaše obývací stěna vypadat. Můžete do ní zakomponovat police, boxy, sloupy a nemusíte se bát ani ostrých tvarů. Pak stačí jen přesně podle návrhu vytvořit na obývací stěně konstrukci z hliníkových profilů a namontovat na ní sádrokarton.

Televize ve stěně

Jestli jste zastánci televizí, které jsou zavěšené na držáku ve stěně, možná budete mít zájem o následující řešení. Při správné realizaci bude totiž výsledné dílo vypadat tak, jako by byl váš televizor součástí stěny a byl do ní zasazen. Přitom je řešení relativně jednoduché. Na stěně, kde bude televize zavěšena, stačí pomocí sádrokartonových desek vytvořit ještě jednu předsazenou stěnu tak, aby byla v rovině s televizí. Navíc se ve vzniklém prostoru dají skvěle ukrýt kabely od televize a nikde nebudou rušit celkový vzhled.

Sprchový box podle vlastních představ

Pomocí sádrokartonových desek si můžete také vytvořit i vlastní hydromasážní sprchový kout. Princip je podobný, jako s předsazenou stěnou pro televizi. Nyní ale nebudeme vytvářet prostor pro televizi, ale pro hydromasážní trysky. Za deskami opět vznikne prostor pro rozvody vody a trysky musí být v absolutní rovině. Toto řešení je velmi náročné, ale unikátní. Rozhodně dbejte na to, aby použitý sádrokarton měl maximální možnou ochranu proti vlhkosti a vzniku plísní.

Tip: Přečtěte si, jaké existují typy sádrokartonu, ať při výběru neuděláte chybu!

Nebojte se využití oblouků

Ne každému interiéru sluší všude jen samé ostré hrany. Čas od času je někde nutné využít oblouk. Až donedávna jste k těmto účelům byli nuceni využívat cihly nebo pórobetonové cihly a další ostatní materiály. Naštěstí někteří výrobci již vyvinuli takové sádrokartonové desky, které se dají ohýbat a hravě tak s jejich pomocí můžete vytvořit zaoblené tvary. Pokud máte tedy v domácnosti roh, který se často poškozuje nárazem, můžete ho vyměnit za zaoblený. Škrábance se na sádrokartonu opravují lépe, než uražené rohy.

Vestavěný krb ve stěně, zdroj: shutterstock.com
Vestavěný krb ve stěně, zdroj: shutterstock.com

Zapuštěný krb

Krby a krbové vložky se stále častěji objevují v moderních rodinných domech. Pokud byste nechtěli, aby vám krby nebo kamna jen tak stály v prostoru, mohou být stylově zasazené například do sádrokartonu. Opět stačí vytvořit jen vyhovující konstrukce tak, aby dvířky byla v rovině s čelní stěnou. V sádrokartonu se opět skryjí i kouřovody a navíc můžete nad krbem mít ve stěně i efektivní poličky. Díky možnostem sádrokartonu můžete vytvořit i prostor pro paliva, pokud se nejedná o krb na plyn. Zde je zapotřebí využít sádrokarton s protipožárními vlastnostmi.

Related posts