Zahrada ve francouzském stylu

Jste právě ve fázi, kdy přemýšlíte, jaký styl zahrady by vám byl nejbližší? V dnešním článku se blíže podíváme na francouzský styl, který se objevil i u nás u řady zámků. Věděli jste, ale jaká jsou jeho specifika?

Francouzská zahrada, symbol králů

První francouzské zahrady vznikly paradoxně v Itálii, a to v době středověku. Italové byli odjakživa milovníky umění, není tedy divu, že se je snažili přenést i do zahradnictví. V sedmnáctém století krásu těchto zahrad objevil Ludvík XIV. a rozhodl se prvky italských zahrad přenést do těch svých. Tak tedy vznikly první zahrady ve francouzském stylu, Ludvík byl miláček a vzor celé Evropy, není tedy divu, že jej většina vladařů jej napodobila a francouzské zahrady se rozšířily do celé Evropy.

Co to vlastně je francouzská zahrada

Pokud jste někdy byli ve Versailles, pak věřte, že jste navštívili tu nejslavnější francouzskou zahradu vůbec. Právě zde se nachází všechny základní prvky těchto zahrad a každoročně okouzlují tisíce návštěvníků.

Základní charakteristikou zahrad ve francouzském stylu je to, že se jakoby snaží poupravit nedokonalosti přírody. Architekti se snaží vnést do přírodních prvků symetrii a pravidelnost.

V pravé francouzské zahradě nesmí chybět:

  • Ornamentální prvky, ovšem spíše nenápadné
  • V zahradě samozřejmě musí být nějaká vyvýšenina či terasa, ze které by návštěvník mohl obdivovat zahradu jako celek
  • Součástí zahrady jsou i různé okrasy v podobě na první pohled pohozených drobností, konviček a podobně
  • Ve francouzských zahradách se kromě symetrie uplatňuje i hra světla, či optické klamy
  • Nesmí chybět monumentální prvek zahrady, který by měl být symetrický, mohou to být aleje stromů, pravidelné jezero či jakýkoliv prvek, který se opakuje
  • Na konci cesty zahradou by mělo být něco výjimečného, co návštěvníka naposledy uchvátí, například socha, vzácný strom a tak dále

Jak proměnit svoji zahradu v zahradu francouzskou

Pokud máte to štěstí a vlastníte zahradu, pak ji můžete přebudovat do francouzského stylu. Ovšem pozor, francouzské zahrady jsou obrovské, pokud máte prostor pár metrů čtverečních, pak počítejte s tím, že efekt nebude tak velký. Přesto se i z malého prostoru dají vykouzlit velké věci. Podívejte se na fotogalerii návrhů a realizací zahrad.

Prvním krokem realizace musí být samozřejmě rozvržení prostoru, hlavní je zvážit, kde bude jezírko, či bazének, abyste mohli zabudovat potrubí. I když jsou francouzské zahrady elegantní, nebojte se kombinovat, do zahrady můžete zasázet vše, od stromů, přes květiny až po bylinky, jde hlavně o to, aby se mezi sebou nebily barvy a aby vše působilo uhlazeně a symetricky. Z tohoto důvodu volte rostliny, které lze snadno zastřihávat a udržovat jejich tvar.

Pokud máte doma starý trakař, či něco podobného, tak jej neváhejte využít. Ideální je postavit tento prvek do otevřeného prostoru, ozdobit jej květináčem, či okrasnou trávou.

Máte-li obavu, že neseženete ornamentální prvek, pak stačí použít starší vázu, či pár květináčů, které lze pověsit. Neměly by chybět túje a jiné rostliny, které lze rozsázet tak, aby ve finále tvořily pravidelný tvar. Může jít o prostou linii, či půlměsíc.

Pro většinu z nás představuje nejspíš zásadní problém ona teráska s výhledem. Stačí pouze drobné navýšení, které lze například zkombinovat s vchodem do vašeho domu a podobně.

Francouzské zahrady nemají pevně daná pravidla, existuje pouze několik prvků, kterými se lze řídit, pokud hledáte inspiraci, prohlédněte slavné Evropské zahrady z konce sedmnáctého století, většina z nich totiž bude právě ve Francouzském stylu.

Sháníte realizaci zahrady v Brně? Můžete oslovit pana Romana Dvořáčka.

Related posts

One Thought to “Zahrada ve francouzském stylu”

  1. Broskvi

    jojo vesnicka jednoduchost az ledabylost, nenahraditelnost. tezko se divit ze tento styl spousta designeru zahrad dodnes kopiruje.nadhera

Comments are closed.