Pražské Jižní zahrady prošly rekonstrukcí a opět lákají k návštěvě

Zhruba 2,5 roku trvaly opravy zahrad u Pražského hradu, které se nyní vrátily ke své původní podobě, kterou měly před více jak 100 lety díky architektovi Josipu Plečnikovi. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout malebné prostředí parku, ale také se jim naskytne několik úchvatných výhledů na Prahu.

Do zahrad se dostanete každý den od 10:00 do 20 hod. Neplatí se žádné vstupné. Přístup je umožněn z Hradčanského náměstí, z vyhlídky Na Opyši nebo po Býčím schodišti z II. hradního nádvoří. Přímo u Hradu sestávají zelené prostory z 6 zahrad, dále se dá pokračovat i do přírody malostranského podhradí v těsné blízkosti. A co všechno znovuotevřené Jižní zahrady nabízí svým návštěvníkům?

Co se změnilo

Původní zahrady byly vytvořeny pro prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Od té doby i přes údržbu zahrady chátraly a některé jejich součásti volaly po opravách a výměnách. A tak bylo i učiněno. Kanalizace, která doposud byla v havarijním stavu a ohrožovala statiku zahrad, byla kompletně vyměněna.

Svou podobu změnily i cesty a cestičky, odstranily se asfaltové povrchy. V parku byly založeny nové trávníky, nechybí ani zavlažovací systém. Vůbec nejvíce se však zapracovalo na Plečnikově velké vyhlídce pod Býčím schodištěm. Ta byla od 60. let minulého století v dezolátním stavu, nyní je konstrukce opět stabilní.

Překrásný výhled na Prahu z Jižních zahrad Pražského hradu, zdroj: redakce

Zahrady jsou otevřeny až do 20 hodin každý den

Vylepšení se dočkaly i sochařské a architektonické prvky, které pocházely již právě z dob Plečnika. Kamenná pyramida, obrovská mísa, obelisk i pavilony, všechny tyto dominanty byly nejen opraveny, ale také nasvíceny, což ještě více utváří po setmění úžasnou atmosféru klidu a romantiky.

Dokonalost zahrad tkví nejen v samotném rozestavění zelených prostranství, ale také v na první pohled skrytých osách a průhledech, co umožňují pozorovat z tohoto jedinečného prostředí různé dominanty Prahy.

Pokud tedy nevíte, kam zajít na procházku, pak vás určitě nezklamou Jižní zahrady, kde můžete stále dokola objevovat unikátní zákoutí, která si skutečně zamilujete.

Related posts