Plánujete demolici? A víte, kdy stačí ohlášení a kdy musíte zažádat o povolení?

Pokud plánujeme demolici, většinou si na pomoc zavoláme schopnou společnost, která se o bourací práce postará. Je to pochopitelné, firmy zaměřující se na demolice mají po ruce skvělou moderní techniku, se kterou jde demolice “jako po másle”. Navíc je v tom zkušená, postupuje systematicky a vyzná se ve stavebním pláně. Nedochází tak k žádným problémům a zodpovědně se přistupuje k rozvodům elektřiny, plynu i vody. 

Aby však mohla firma zaměřující se na demolice zahájit práce, je nutné požádat o povolení. Nebo tedy – je nutné mít povolení nebo ohlášení. Co stačí při demoličních pracích?

Ohlášení nebo povolení?

Stavební úřad by měl být vždycky informován o tom, že dochází k demoličním pracím. Ovšem zatímco u některých objektů je nutné vyžádat si demoliční výměr (čili povolení k demolici), jinde stačí demoliční práce jenom ohlásit. To, co postačuje ve vašem případě, je nyní otázkou. 

Obecně platí jednoduché pravidlo, a sice co bylo postaveno na základě stavebního povolení, musí být také na základě povolení zbouráno. Pokud byla stavba jenom ohlášena, stačí v takovém případě jenom ohlášení. V obou případech ale musíte zavítat na úřad a demoliční práce předem nahlásit. 

Některé objekty zbouráte i bez ohlášení či povolení

Možná si nyní myslíte, že ohlášení a povolení je potřebné prakticky kdykoliv. Ale je pravdou, že někdy nemusíte mít ani jedno. Existují totiž objekty, které může jejich majitel zbourat, aniž by o tom informoval stavební úřad. Těmito objekty se myslí kupříkladu kůlny, kurníky, nevelké skleníky nebo nízké ploty, které byly stejně postavené bez toho, aniž byste o jejich stavbě jednali s úřady. 

Obecně platí, že bez povolení či ohlášení je možné zbourat ty objekty, které nejsou v katastru nemovitostí zaznamenány jako stavby.

Related posts