Jak připravit zahradní nábytek na zimu?

Říjen už příliš nepřeje pohodovým posezením na zahradě. Přibývající podzimní přeháňky a snižující se teploty ale rovněž nesvědčí zahradnímu nábytku. Je proto nejvyšší čas nevyužívaná křesílka i stoly uschovat před nepřízní počasí. Jak na to?

Zimní zahrada – řešení pro rostliny i zahradní nábytek

Majitelé dostatečně velikých zimních zahrad mají pohodlně vyřešeno nejen přezimování rostlin. Stejně tak je zimní zahrada optimální k uschování zahradního nábytku a v případě dostatečného prostoru nemusí jít o pouhé uskladnění. Zároveň tak vytvoříte příjemné posezení uprostřed zeleně i v zimním období.

Příprava nábytku před zimním uskladněním

Nemáte-li možnost používat zahradní nábytek i přes zimu v zimní zahradě, je třeba pomyslet na jeho zimní uskladnění. Před ním je však vhodné věnovat nábytku dostatečnou péči, abychom prodloužili jeho životnost i pěkný vzhled. Prvním krokem přípravy na zazimování je omytí nábytku. K tomu často postačí hadřík a mýdlová voda, případně využijte přípravky, které vám doporučí prodejce konkrétního nábytku. Po důkladném oschnutím nábytku může dojít k jeho uložení, u některých materiálů je však potřeba provést ještě další procedury.

  • Plastový nábytek – postačí umýt. Uskladnit je ho třeba tak, aby byl chráněn proti mrazu, který může plast učinit křehčím a náchylnějším k rozbití.
  • Kovový nábytek – ocelový nábytek s ochrannou vrstvou proti korozi může dle údajů výrobce dokonce zůstat venku i přes zimu. Přesto, pokud najdete místo, kam ho uskladnit, uschovejte ho na kryté místo, bude tak chráněn nejen proti vlivům počasí, ale i proti nečistotám. Nábytek bez ochrany proti korozi je nutné uklidit vždy, avšak takový zahradní nábytek se již příliš nevyskytuje.
  • Hliníkový nábytek je nenáročný na údržbu. Přes zimu potřebuje místo, které ho ochrání proti mrazu a vlhku.
  • Dřevěný / ratanový nábytek je velice oblíbený. Aby si však zachoval svůj atraktivní vzhled, je nutné mu věnovat asi největší péči ze všech vyjmenovaných typů nábytku. Je nutné ho během sezóny zhruba dvakrát naolejovat, pokud se jedná o nábytek z exotických dřevin např. meranti, teakový nábytek. Zachová si tak původní vzhled a prodlouží se jeho životnost. Dřevěný nábytek není vhodné uschovávat v přespříliš teplém a suchém prostředí.

Kam nábytek umístit?

Ideálním místem pro uschování zahradního nábytku je větraná garáž, která nabízí dostatečně vzdušné prostředí chránící nábytek před přílišnou vlhkostí. Další vhodnou variantou jsou zahradní domky nebo altány. U nich však hrozí provlhnutí podlahy. Nábytek je proto vhodné před vlhkostí zespodu chránit a umístit ho na izolační podložku. Není-li zbytí, postačí k uschování nábytku i zastřešená terasa nebo pergola, kdy střecha chrání nábytek před přímým stykem se srážkami. Střecha samotná je ovšem nedostačující, nábytek je nutné taktéž překrýt voděodolným obalem. Při jeho koupi je třeba dbát pokynů výrobce nábytku. Dřevěný nábytek například není vhodné přikrývat igelitovým obalem, hrozí vznik plísní.

Při koupi zahradního nábytku zohledněte, kolik prostoru na jeho zimní uskladnění máte k dispozici. V případě malých prostor je vhodnější pomyslet na nábytek skládací.

Related posts

One Thought to “Jak připravit zahradní nábytek na zimu?”

  1. Plastový nábytek

    Dobrý den,
    existuje nějaký ochranný nátěr který by dokázal překrýt poškrábaný plastový nábytek a zároveň ho chránit? Zakoupili jsme nové plastové skříňe ale díky naší nešikovnosti se při převozu jedna dost porýsovala ( máme na ní jedno dost hlubokou a několik malých rýh).

Comments are closed.