Jak na změnu trvalého bydliště krok za krokem

Je zákonem dané, že každý občan České republiky musí mít trvalé bydliště. Znamená to, že každá osoba musí být nahlášena k bydlišti v obytném domě, který má své číslo popisné. Pokud tomu tak není, můžete si koledovat o velké problémy. Změna trvalého bydliště se vyřizuje na úřadě a nemusíte mít žádné obavy. Celý proces je poměrně rychlý a jednoduchý, stačí jen přijít včas. Jaký je postup?

Kdo může změnu provést a co budete potřebovat?

Změnu trvalého bydliště byste měli provést pokaždé, když měníte místo svého pobytu a víte, že na novém místě budete pobývat dlouhou dobu. Požádat o změnu trvalého bydliště může na území České republiky provést občan starší 15 let, který je způsobilý k právním úkonům. Pokud tomu tak není, změnu vyřizuje zákonný zástupce nebo také zmocněnec na základě plné moci. V případě, že je osoba mladší 15 let, změnu opět vyřizuje zákonný zástupce.

Ke změně bydliště musíte mít platný občanský průkaz. Druhým dokladem, který budete potřebovat, je doklad o vlastnictví nemovitosti – postačí výpis z katastru. Pokud nemovitost nevlastníte, musíte donést oprávnění užívat byt, které je nutné mít potvrzené od vlastníka nemovitosti, stačí ale i nájemní smlouva nebo přítomnost majitele nemovitosti na úřadu.

Kde se změna provádí?

Změna trvalého bydliště se provádí na okresním úřadě nebo na magistrátu a to konkrétně na Ohlašovně trvalého pobytu. Zde se musíte prokázat zmíněnými doklady. Vyplníte zde také speciální formulář – Přihlašovací lístek k trvalému pobytu. Zaplatíte správní poplatek ve výši 50 Kč, ten se nevztahuje na osoby mladší 15 let. Pokud je vše v pořádku, úředník vám odstřihne roh občanského průkazu. Vy si musíte do 15 dnů požádat o průkaz nový. Tím je celá věc vyřízena. Běžná čekací doba na nový OP je 2-4 týdny v závislosti na aktuálním vytížení pracoviště (OP se vyrábějí centralizovaně).

Od roku 2012 se používá nový občanský průkaz, na který nepotřebujete vlastní fotografii, podobně jako při žádosti o pas si vás přímo na úřadě vyfotí. Součástí procedury je i odevzdání otisku prstů. Můžete si zvolit i občanský průkaz s čipem, který ale není zadarmo. Poplatek je 500 Kč.

Nezapomeňte ohlásit změnu trvalého bydliště

Nezapomínejte také na to, že změnu trvalého pobytu je nutné ohlásit i jiným institucím. Státní instituce se spuštěním základních registrů občanů si údaje předají, horší je to u soukromých subjektů. Je to například pojišťovna, zaměstnavatel, katastrální úřad i poskytovatelé služeb jako je internet, telefon a další.

Možná si říkáte, proč tak učinit? Problém může nastat například při výběru hotovosti na pobočce banky, kdy vám peníze nevydají na nezaregistrovaný občanský průkaz. Těmto problém je lepší předcházet a změnu při nejbližší příležitosti ohlásit. Následuje výčet míst, na které byste neměli zapomenout.

 • svému zaměstnavateli / škole,
 • lékařům,
 • poště (SIPO, TV, rozhlas),
 • plynárně,
 • dodavateli elektrické energie,
 • majiteli či správci starého i nového domova, resp. katastrálnímu úřadu,
 • úřadu práce (jste-li nezaměstnaný),
 • správě sociálního zabezpečení (zasílání důchodu),
 • finančnímu a živnostenskému úřadu (jste-li podnikatel),
 • dalším příslušným úřadům (vydání nového dokladu nebo provedení změny údajů – např. občanský průkaz, řidičský průkaz),
 • zdravotní pojišťovně,
 • bance,
 • komerčním pojišťovnám, u nichž máte některou z pojistek.

Máte jakékoliv dotazy týkající se této problematiky? Napište nám do komentářů.

Related posts

13 Thoughts to “Jak na změnu trvalého bydliště krok za krokem”

 1. MM

  Mám problém, přítel je delší dobu v zahraničí a potřebuji mu změnit trvalé bydliště, má ho stále ve starém bytě? Lze to nějak vyřešit bez jeho přítomnosti?? Děkuji

 2. anonym

  Může mě partner odhlásit trvalé bydliště a nahlásit na obecní úřad abych o tom nevěděla?

 3. Alice K.

  Je to hrozná otrava ohlašovat všude změnu a většinou chtějí i osobní návštěvu pobočky.. zlaté firmy, které to nepotřebují

 4. liviu sorin jelinek

  jsem cizinec us vic nes tri roky jsem nebil v cesku a kde jsem mnel travale bydliste us davno se nezdrzuju jak a kde se hlasit momentalne jsem v praze

 5. Datová schránka

  Když si na úřadě měníte trvalé bydliště, lze je požádat, aby tuto změnu automaticky oznámili na vybrané instituce do jejich datových schránek a tím se vám to výrazně usnadní

 6. Michaela

  mohu změnit trvalé bydliště do nově postaveného domu ještě před kolaudací?

  1. Holeček Václav

   Dobrý den, mám chatu chtěl bych se tam přihlásit k trvalému bydlišti.Jak mám postupovat, když to místní starosta nechce
   povolit.Děkuji Holeček

 7. zuza

  no ale na datové schránky moc spoléhat nejde, já se na to spolehla a potom jsme koukala, protože někam změnu neoznámili vůbec, takže jsem měla problémy. Tady hodně platí důvěřuj, ale prověřuj, takže je lepší si na vše potom raději zavolat a ujistit se.

 8. Lucka

  prosím Vás nevíte někdo kolikrát a za jakou dobu lze změnit trvalé bydliště? Děkuji Lucka

 9. Děkuji za návod, Stěhoval jsem se do domova důchodců a Váš článek mi hodně pomohl. Byt dám vnukovi.

 10. jirka

  Dobry den,

  chtel bych se zeptat, pristehoval jsem se do Prahy a zajimalo by me jak dlouho mam cas na to abych prepsal auto na prazske znacky?

  dekuji mockrat za odpoved
  s pozdravem

  Taborsky

 11. Božena

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, když bydlím v pronajatém bytě a majitel bytu nesouhlasí s nahlášením trvalého bydliště zde, kde si mohu trvalé bydliště nahlásit? Na starém bydlišti je momentálně energo firma. Prosím jak přesně postupovat a kde si bydliště smím nahlásit.
  Děkuji předem za odpověď

 12. Lovecký.K

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, když bydlím v pronajatém bytě a majitel bytu nesouhlasí s nahlášením trvalého bydliště zde, kde si mohu trvalé bydliště nahlásit? Dum jsme po rozvodu prodal a vypořádali se s bankou a mezi manželi.Ale přišel jsem o trvalé bydliště. Prosím jak přesně postupovat a kde si bydliště smím nahlásit.
  Děkuji předem za odpověď

Comments are closed.