Jak na změnu trvalého bydliště krok za krokem

Je zákonem dané, že každý občan České republiky musí mít trvalé bydliště. Znamená to, že každá osoba musí být nahlášena k bydlišti v obytném domě, který má své číslo popisné. Pokud tomu tak není, můžete si koledovat o velké problémy. Změna trvalého bydliště se vyřizuje na úřadě a nemusíte mít žádné obavy. Celý proces je poměrně rychlý a jednoduchý, stačí jen přijít včas. Jaký je postup?

Kdo může změnu provést a co budete potřebovat?

Změnu trvalého bydliště byste měli provést pokaždé, když měníte místo svého pobytu a víte, že na novém místě budete pobývat dlouhou dobu. Požádat o změnu trvalého bydliště může na území České republiky provést občan starší 15 let, který je způsobilý k právním úkonům. Pokud tomu tak není, změnu vyřizuje zákonný zástupce nebo také zmocněnec na základě plné moci. V případě, že je osoba mladší 15 let, změnu opět vyřizuje zákonný zástupce.

Ke změně bydliště musíte mít platný občanský průkaz. Druhým dokladem, který budete potřebovat, je doklad o vlastnictví nemovitosti – postačí výpis z katastru. Pokud nemovitost nevlastníte, musíte donést oprávnění užívat byt, které je nutné mít potvrzené od vlastníka nemovitosti, stačí ale i nájemní smlouva nebo přítomnost majitele nemovitosti na úřadu.

Kde se změna provádí?

Změna trvalého bydliště se provádí na okresním úřadě nebo na magistrátu a to konkrétně na Ohlašovně trvalého pobytu. Zde se musíte prokázat zmíněnými doklady. Vyplníte zde také speciální formulář – Přihlašovací lístek k trvalému pobytu. Zaplatíte správní poplatek ve výši 50 Kč, ten se nevztahuje na osoby mladší 15 let. Pokud je vše v pořádku, úředník vám odstřihne roh občanského průkazu. Vy si musíte do 15 dnů požádat o průkaz nový. Tím je celá věc vyřízena. Běžná čekací doba na nový OP je 2-4 týdny v závislosti na aktuálním vytížení pracoviště (OP se vyrábějí centralizovaně).

Od roku 2012 se používá nový občanský průkaz, na který nepotřebujete vlastní fotografii, podobně jako při žádosti o pas si vás přímo na úřadě vyfotí. Součástí procedury je i odevzdání otisku prstů. Můžete si zvolit i občanský průkaz s čipem, který ale není zadarmo. Poplatek je 500 Kč.

Nezapomeňte ohlásit změnu trvalého bydliště

Nezapomínejte také na to, že změnu trvalého pobytu je nutné ohlásit i jiným institucím. Státní instituce se spuštěním základních registrů občanů si údaje předají, horší je to u soukromých subjektů. Je to například pojišťovna, zaměstnavatel, katastrální úřad i poskytovatelé služeb jako je internet, telefon a další.

Možná si říkáte, proč tak učinit? Problém může nastat například při výběru hotovosti na pobočce banky, kdy vám peníze nevydají na nezaregistrovaný občanský průkaz. Těmto problém je lepší předcházet a změnu při nejbližší příležitosti ohlásit. Následuje výčet míst, na které byste neměli zapomenout.

 • svému zaměstnavateli / škole,
 • lékařům,
 • poště (SIPO, TV, rozhlas),
 • plynárně,
 • dodavateli elektrické energie,
 • majiteli či správci starého i nového domova, resp. katastrálnímu úřadu,
 • úřadu práce (jste-li nezaměstnaný),
 • správě sociálního zabezpečení (zasílání důchodu),
 • finančnímu a živnostenskému úřadu (jste-li podnikatel),
 • dalším příslušným úřadům (vydání nového dokladu nebo provedení změny údajů – např. občanský průkaz, řidičský průkaz),
 • zdravotní pojišťovně,
 • bance,
 • komerčním pojišťovnám, u nichž máte některou z pojistek.

Máte jakékoliv dotazy týkající se této problematiky? Napište nám do komentářů.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Finance a legislativa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Magdalena Hándlová G+

13 komentářů u Jak na změnu trvalého bydliště krok za krokem

 1. MM napsal:

  Mám problém, přítel je delší dobu v zahraničí a potřebuji mu změnit trvalé bydliště, má ho stále ve starém bytě? Lze to nějak vyřešit bez jeho přítomnosti?? Děkuji

 2. anonym napsal:

  Může mě partner odhlásit trvalé bydliště a nahlásit na obecní úřad abych o tom nevěděla?

 3. Alice K. napsal:

  Je to hrozná otrava ohlašovat všude změnu a většinou chtějí i osobní návštěvu pobočky.. zlaté firmy, které to nepotřebují

 4. liviu sorin jelinek napsal:

  jsem cizinec us vic nes tri roky jsem nebil v cesku a kde jsem mnel travale bydliste us davno se nezdrzuju jak a kde se hlasit momentalne jsem v praze

 5. Datová schránka napsal:

  Když si na úřadě měníte trvalé bydliště, lze je požádat, aby tuto změnu automaticky oznámili na vybrané instituce do jejich datových schránek a tím se vám to výrazně usnadní

 6. Michaela napsal:

  mohu změnit trvalé bydliště do nově postaveného domu ještě před kolaudací?

  • Holeček Václav napsal:

   Dobrý den, mám chatu chtěl bych se tam přihlásit k trvalému bydlišti.Jak mám postupovat, když to místní starosta nechce
   povolit.Děkuji Holeček

 7. zuza napsal:

  no ale na datové schránky moc spoléhat nejde, já se na to spolehla a potom jsme koukala, protože někam změnu neoznámili vůbec, takže jsem měla problémy. Tady hodně platí důvěřuj, ale prověřuj, takže je lepší si na vše potom raději zavolat a ujistit se.

 8. Lucka napsal:

  prosím Vás nevíte někdo kolikrát a za jakou dobu lze změnit trvalé bydliště? Děkuji Lucka

 9. Děkuji za návod, Stěhoval jsem se do domova důchodců a Váš článek mi hodně pomohl. Byt dám vnukovi.

 10. jirka napsal:

  Dobry den,

  chtel bych se zeptat, pristehoval jsem se do Prahy a zajimalo by me jak dlouho mam cas na to abych prepsal auto na prazske znacky?

  dekuji mockrat za odpoved
  s pozdravem

  Taborsky

 11. Božena napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, když bydlím v pronajatém bytě a majitel bytu nesouhlasí s nahlášením trvalého bydliště zde, kde si mohu trvalé bydliště nahlásit? Na starém bydlišti je momentálně energo firma. Prosím jak přesně postupovat a kde si bydliště smím nahlásit.
  Děkuji předem za odpověď

 12. Lovecký.K napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, když bydlím v pronajatém bytě a majitel bytu nesouhlasí s nahlášením trvalého bydliště zde, kde si mohu trvalé bydliště nahlásit? Dum jsme po rozvodu prodal a vypořádali se s bankou a mezi manželi.Ale přišel jsem o trvalé bydliště. Prosím jak přesně postupovat a kde si bydliště smím nahlásit.
  Děkuji předem za odpověď