Co je to paměťová pěna a její výhody

Abychom mohli prožít den aktivně, je třeba, aby mu předcházel kvalitní odpočinek. Kvalitu spánku ovlivňuje řada faktorů a jedním z nejdůležitějších je správná volba matrace. Na trhu se nachází mnoho typů matrací a volit lze z velkého množství materiálů. Podívejme se, co může nabídnout moderními technologiemi vyvinutý materiál zvaný paměťová pěna.

Co je to paměťová pěna

Je vyrobena z viskoelastického materiálu se strukturou otevřených buněk. Reaguje na teplotu a tlak těla na podložku. V důsledku tělesné teploty se paměťová pěna změkčuje a získává schopnost přesně obtéct tvar těla. Po opuštění lůžka materiál vychládá, tuhne a postupně se vrací do původního tvaru.

Detail paměťové pěny, zdroj: mt-nabytek.cz
Detail paměťové pěny, zdroj: mt-nabytek.cz

Paměťová pěna je známa také pod pojmy líná pěna, Memory foam či viskoelastická pěna. Původně byla vyvinuta pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko a výzkumu tohoto materiálu se též věnovala NASA. Vlastnosti paměťové pěny dokázaly chránit astronauty proti nezvyklým tlakům vznikajícím při startu raketoplánu. Použití paměťové pěny se však brzy rozšířilo i do běžných domácností. Je využívána především při výrobě zdravotních matrací a anatomických polštářů.

Výhody paměťově pěny

 • Otevřená buněčná struktura výborně zajišťuje odvětrání vlhkosti vzniklé pocením během noci a napomáhá správné termoregulaci.
 • Struktura paměťové pěny je pružná a také velmi odolná vůči tlaku, tím je zaručena dlouhá životnost materiálu beze ztráty kvality.
 • Neposkytuje vhodné prostředí pro život prachových roztočů a bakterií, tuto vlastnost ocení především alergici.
 • Pro svou cenovou dostupnost je stále oblíbenějším materiálem u výrobců i kupujících a některé levné matrace koupíte již od od 3 000 Kč.
 • Materiál tlumí pohyby partnera spícího vedle vás, proto je paměťová pěna využívána i k výrobě partnerských matrací o rozměrech 160*200 cm, 180*200 cm i 200*200 cm.
 • Ze všech materiálů používaných pro výrobu matrací má paměťová pěna nejnižší zpětný odpor. Díky této vlastnosti se snižuje počet otočení těla během noci, spánek se stává klidnějším a kvalita odpočinku se tak zvyšuje.
 • Nízká hmotnost materiálu usnadňuje manipulaci s matrací.
 • Hmotnost těla se na matraci z paměťové pěny rovnoměrně rozkládá a páteř tak získává ideální ortopedickou oporu.

Matrace s paměťovou pěnou si zamilujete

Matrace s paměťovou pěnou jsou vždy sendvičové, tedy složené z několika vrstev odlišných materiálů. Paměťová pěna je použita pouze na vrchní vrstvu sendvičové matrace. Čím vyšší tato vrstva paměťové pěny je, tím vyšší komfort spánku může matrace nabídnout. Avšak nejvyšší doporučovanou vrstvou paměťové pěny je 7 cm, při vyšší vrstvě paměťové pěny hrozí špatné odvádění tepla a vlhkosti z jádra matrace.

Věděli jste, že se paměťová pěna používá i na anatomické polštáře? Zbavíte se tak problémů s krční páteří.

Matrace z paměťové pěny nejsou vhodné jako matrace pro děti, jejichž páteř se dosud vyvíjí. Naopak velmi vhodné jsou pro dospělé osoby trpící bolestmi zad či kyčlí, matrace se přizpůsobuje tvaru těla a nevytváří tak tlak na části těla nejvíce zabořené do matrace. Tím ulevuje od bolesti. Díky nepříznivým podmínkám pro život roztočů jsou tyto matrace dobrou volbou také pro alergiky.

Matrace s paměťovou pěnou je třeba pokládat na lamelový rošt, vyhnout byste se naopak měli nepružným podložkám, tedy pevným deskám či laťovým roštům.

Related posts

3 Thoughts to “Co je to paměťová pěna a její výhody”

 1. Maxi-postele.cz

  Dobrý den, pěkný článek. Rád bych ho doplnil o informaci, že paměťových pěn existuje celá řada př. líná, studená, bio, pur a další Konkrétní výběr pak závisí na jednotlivých požadavcích uživatele.

 2. Mara

  Je smutné, že někdo, kdo pracuje téměř v oblasti matrací neví, že paměťový pěna je líná pěna. Ovšem pěna studená neboli HR, PUR, atp. není pěnou paměťovou.

 3. Grossmann-matrace.cz

  Přesně tak…lína pěna je jen jiný název pro paměťovou pěnu, stejně tak jako viscoelastická. Jedná se o tutéž pěnu. HR, PUR, studené pěny již mají jiné vlastnosti.

Comments are closed.