Ochrana vlastního majetku je jedním ze základních předpokladů získání pocitu bezpečí. Zcela zásadní je protekce bytů a celých bytových objektů. Pomáhají v ní pasivně bezpečnostní prvky, jako jsou kvalitní bezpečnostní vstupní dveře se speciálním zámkem.
Užitečné jsou i kamerové systémy u vchodů do objektů. Kamery mohou být i rozmístěné uvnitř domu. Toto opatření může zloděje od krádeže odradit, případně je možné lupiče díky záznamu poté, co už škodu způsobili, odhalit a dopadnout.
Dá se udělat něco dalšího? Co jiného pomůže ochránit majetek? Nabízí se možnost povolat odborníky. Bezpečnostní agentury jsou specialisté a ochrana bytových objektů je jedním z okruhů jejich práce, na kterou zaměřují své profesionální schopnosti a síly.
Elektronické zabezpečovací systémy a pult centralizované ochrany
Základní ochranu představují elektronické zabezpečovací systémy, které jsou napojené na pult centralizované ochrany. Při zřízení elektronického zabezpečení se vyplatí investovat do služeb zkušeného poradce, který má z dané oblasti dostatečné znalosti. Ušetříte si zklamání při případném špatném svépomocném zapojení.
Bezpečnostní specialista pomůže i při instalaci kamerového systému. Ten je dostatečně účinný pouze v tom případě, že pokrývá všechna bezpečnostně riziková místa. Ta nejlépe odhalí zkušený profesionál.
Kamerový systém můžete napojit i na internetové rozhraní. Kdokoli pak, pokud má přístup, může online sledovat obraz z připojených kamer skrz webové rozhraní. Nabízí se i možnost nahrávání a archivace záznamu dle potřeb a přání obyvatel daného objektu. Nahrávat je možné i na nezávislé médium (například USB disk).
V některých domech majitelé uvítají zavedení samostatného televizního okruhu, na kterém mohou sledovat obrazy z jednotlivých kamer. Tato varianta je vhodná pro bytové domy, kde jsou obyvatelé často doma a mohou tak sledovat dění z kamer.
Další bezpečnostní nadstavbou je napojení kamerového systému na pult centralizované ochrany (PCO). Je totiž možné kamery takzvaně zasíťovat. V zorném poli kamery se vytyčí místa, která při narušení pohybem vyvolají poplach. Informaci o narušení objektu obdrží i pult centralizované ochrany a okamžitě ke kontrole vysílá zásahovou jednotku.
Cenová dostupnost elektronických zabezpečovacích systémů se zlepšuje
Elektronické zabezpečovací systémy se stávají běžnou standardní součástí nejen v domech, ale i v bytových jednotkách. Systémy jsou neustále zdokonalovány a s tím, jak se stávají zloději zdatnějšími, procházejí i ESZ nekončícími vylepšováními a modernizacemi tak, aby napomáhaly dokonalé ochraně domácnosti. Zároveň postupem času cena těchto systémů klesá, takže se stávají dostupnějšími.
Při návštěvě vašeho objektu bezpečnostní specialista společně s technikem stanoví potencionální bezpečnostní rizika. Oba navrhnou zabezpečení bytové jednotky tak, aby se rizika minimalizovala. Pokud elektronický zabezpečovací systém napojíte skrz komunikační ústřednu na pult centralizované ochrany, případně i na mobilní telefony obyvatelů bytu, úroveň zabezpečení domácnosti se výrazně zvýší.
Možnosti fyzické ochrany objektů
V některých případech je pro zajištění bytového objektu nejúčinnější fyzická ostraha. Při obvyklé klasické trvalé ostraze je přítomen uniformovaný strážný. Někdy naopak není žádoucí, aby zloději věděli, že je dům fyzicky hlídán, ostraha je pak řešena nenápadně. Časové intervaly kontroly jsou nepravidelné a mohou použít i služebního psa, který dokáže upozornit na nestandardní situace při hlídání.
Monitorovací patrolovou službu je ideální kombinovat s kamerovým systémem a elektronickým zabezpečovacím systém s napojením na pult centralizované ochrany.
Tato kontrola bezpečnosti se nazývá monitorovací patrolová služba. Je to namátková fyzická kontrola prováděná v časovém harmonogramu dle dohody s majitelem objektu. Na místo přijede vozidlo bezpečnostní agentury (označené či neoznačené), a člen ostrahy (opět může být uniformovaný nebo v civilu, vše dle přání zákazníka) provede kontrolu domu. Dle předchozí dohody s klientem může projít i interiéry budovy a poté automobilem odjíždí pryč.