Odstranění plísně v bytě nemusí mít jednoduché řešení

Plísně jsou jedním z největších nepřátel, které může domácnost mít. Plísně v bytech jsou nejen nepříjemné na pohled, ale také způsobují některé zdravotní potíže. Mezi nejčastější patří astma a různé druhy alergií. Ve vlhkých zdech se drží voda, houby a plísně. Ty v domácnostech nikdo nechceme, ale jejich odstranění může být složitější, než se na první pohled může zdát.

Zkuste to nejprve přírodními cestami

Největší procento vzniku plísní a vlhkosti v bytech je způsobeno nedostatečným větráním. Je to charakteristické obzvlášť v domech, které mají čerstvě nová okna, která pochopitelně výrazně lépe těsní. Najednou místnost dýchá mnohem méně a je nutné více větrat, na což se často zapomíná.

Jedná se o nejjednodušší způsob odstranění vlhkosti. Spousta z nás význam dostatečného větrání velmi podceňuje a pak se nestačíme divit následkům. Správné větrání by mělo probíhat 3x až 4x denně. Fakt, že máte celý den otevřenou „ventilačku“ ještě nic neznamená. Větrání by mělo probíhat otevřenými okny, aby se vzduch opravdu vyměnil. Otevřít na chvíli do průvanu je ideální způsob jak toho docílit.

Zvýšená vlhkost může být také způsobena i dalšími vlivy. I květiny dokáží udělat velice vlhké prostředí. Pokud máte v interiéru velké množství květin, které potřebují častou závlahu, také zvyšujete riziko vzniku plísní. Musíte docílit dostatečného větrání v místnostech, které jsou často vlhké. Hlavně se jedná o koupelny a kuchyně. V těch z těchto důvodů by mělo být nainstalováno nucené odvětrávání formou odpařovače nebo větrací šachty. Velký vliv na tvoření vlhka může mít i teplota v místnosti.

Pokud to nejde větráním, musíte použít odborné prostředky

Pokud nejde odstranit vlhkost a plíseň větráním, je velká pravděpodobnost, že chyba není ve vás ale v konstrukci stavby. I to se může stát a odstranění vlhkosti je pak mnohem složitější. Nejčastěji se vlhkost objevuje v prostoru oken a venkovních dveří. V takovém případě může být chyba ve výrobku nebo jeho instalaci. Pokud je tato chyba oprávněná, máte právo žádat u prodejce její odstranění a opravu. Podívejte se na průběh odstranění v tomto článku.

Pokud jsou okna v pořádku a vlhkost se stále objevuje, je chyba ve zdivu nebo v zateplení. Ve špatně provedené izolaci vznikají tepelné mosty, kterými proniká vlhkost. Zde máte opět nárok na opravu izolace, ale je to běh na dlouhou trať. Firmy většinou dělají vše pro to, aby izolaci opravovat nemusely. Důležité je vždy těmto problémům předcházet a řešit je přímo při realizaci samotné stavby.

Jak problém alespoň zmírnit?

Rychlejší tedy bude, když se spolehnete sami na sebe a opatříte zeď před malováním několika vrstvami protiplísňového nátěru. Můžete využít také Savo proti plísni, ale to je pouze dočasné řešení a je pravděpodobné, že se vlhkost a plísně objeví za pár měsíců znovu.

Related posts