Jakou zvolit sedací soupravu do malého pokoje?

Jak chytře vyřešit malý prostor? To je otázka, kterou si kladou tisíce obyvatel panelákových bytů. Malé pokoje jsou při zařizování opravdovou výzvou. Nejvíce majitele panelákových bytů trápí malý obývací pokoj. Ten má být středobodem celého bytu, právě zde odpočíváme, setkáváme se s rodinou. A právě sem usadíme návštěvy. Jak vykouzlit v malém obývacím pokoji dostatek míst k sezení a zároveň celý jeho prostor „neudusit“? Poradíme vám.

Rohovou sedačku ano či ne?

V malém obývacím pokoji se můžete s velkou rohovou sedačkou pro hodně osob rovnou rozloučit. To ale neznamená, že je účelná sedací souprava do rohu v malém bytě zcela zapovězená. Je však třeba sáhnout po subtilnějším typu s menším počtem míst k sezení.

V malém obývacím pokoji máte dvě možnosti řešení komfortní malé sedací soupravy. Jednou z nich je rovný gauč se dvěma až třemi sedáky doplněný o taburety. Taburety v rodinném kruhu poslouží jako pohodlná podnožka, při větší návštěvě rozšíří počet míst k sezení.

Ve chvíli, kdy nejsou potřeba, lze taburety snadno zasunout pod konferenční stolek, přistrčit ke zdi nebo uschovat do komory či skříně. Naopak varujeme před koupí větších křesel, ta dokáží v malém obýváku zablokovat prostor více než rohový gauč.

Pokud chcete získat více plnohodnotných míst k sezení, zvolte raději některý z menších modelů rohových sedaček. Rohové sedačky menších rozměrů mohou mít jednu stranu dokonce pouze bez opěrky zad. Tím působí sedačka vzdušněji, opticky nezabírá tolik prostoru, zároveň však nabízí více míst k sezení a dokonce i příjemné poležení u televize nebo knihy.

Malý rohový gauč pořiďte v případě, že gauč bude stát v rohu místnosti. Prostor tak bude lépe využit pro sezení než by tomu bylo u rovného gauče a přisunutého křesílka. Zde by vznikl v rohu prázdný prostor.

Rozkládací sedací souprava, zdroj: shutterstock.com
Rozkládací sedací souprava, zdroj: shutterstock.com

Rozkládací sedačky

Stává se, že některé návštěvy u vás zůstanou přes noc? Potom je pro vás jasnou volbou rozkládací gauč. Nabídka rozkládacích sedaček je velmi pestrá a rozkládací kusy naleznete jak mezi rohovými, tak i mezi malými rovnými gauči.

Rozkládací sedačky ale můžete využít i přes den. Speciálně do malých bytů existují promyšlené rozkládací gauče. Pokud se vám do obýváku vejde pouze dvousedačkový gauč, vězte, že bude sloužit jen a jen k usazení k televizi nebo s přáteli.

Na krátké dvoumístné sedačce si rozhodně nepohovíte vleže. Nicméně existují rozkládací dvousedačkové gauče, jejichž sedák lze jednoduchým pohybem proměnit na pohodlné lehátko. V malém obýváku oceníte malý gauč, který lze rázem proměnit na místo pohodlné relaxace.

Úložný prostor

V malých prostorách je každý úložný prostor k nezaplacení. Řada lidí proto dává přednost gaučům s úložným prostorem. Tento box sice není jednoduše přístupný, ale velmi dobře poslouží k uskladnění sezónních potřeb (vánoční ozdoby, atp.).

Na druhou stranu platí, že do malých prostor je vhodné instalovat kvalitní nábytek za výhodné ceny. Ten místnost opticky zvětší. Podle tohoto pravidla byste měli dát přednost sedačkám stojícím na nožkách, bez masivních opěradel. Tyto sedačky však skýtají menší nebo žádný úložný prostor.

K optickému zvětšení místnosti napomůže také správná volba potahu sedačky. Vhodnější jsou textilní potahy ve světlejších barvách. Pokud máte odvahu, můžete zkusit svůj obývák rozzářit výraznější barvou gauče.

Related posts