Jak se připravit na výběr fasádní barvy?

Fasáda domu není jen dokončovací prací, která završuje dlouhodobou stavbu či rekonstrukci nemovitosti. Je to také kabát vašeho domu, jeho vizitka, jeho přednost. Měli byste tedy fasádu domu brát velmi vážně. Výběr je dostatečně široký na to, abyste nesáhli po první možnosti, která se vám naskytne. Správný výběr fasádní barvy je mnohem složitější, než se může na první pohled zdát. V dnešním článku vám poradíme jak se na to připravit než půjdete do obchodu.

Barvy člověk vymyslel proto, aby mohl ovlivňovat prostředí, ve kterém žije. Je pravdou, že na každého z nás působí různé barvy jinak. Také máte svoji oblíbenou barvu? Každý ji má a ovlivňuje jí celý svůj život. Nosíme oblečení v oblíbené barvě, kupujeme si věci ve stejné barvě a podobně lidé reagují i na výběr fasádní barvy, která má ovšem mnohem hlubší význam. Zvolený odstín může rozhodnout o vzhledu celého domu a působit chladně nebo hřejivě. Pokud vyberete špatný odstín fasádní barvy, můžete pokazit celkový vzhled domu.

Při výběru fasádní barvy zohledněte také prostředí a intenzitu světla

Působení barvy ovlivňuje do jisté míry i struktura a světlo. Vnímání barvy se může měnit současně s různými podklady nebo odlišnou světelnou intenzitou. Při výběru barvy také pamatujte na péči o dům. Tmavší barvy absorbují více světla a může ovlivnit tepelné podmínky domu. Naopak světlé barvy zase zjemňují ostré rysy budovy. Je proto důležité vybrat fasádní barvu také podle typu zateplovacího systému nebo prostředí, ve kterém se budova nachází.

Fasádní barvy nejsou jen estetické, ale také praktické

Fasádní barva není pouze barevný odstín. Neovlivňuje pouze estetickou stránku domu ale také praktickou. Fasáda musí odolávat mnohým vlivům počasí, větru a teplot. Potřebuje tedy účinnou ochranu, kterou ji fasádní barvy poskytují. Neohlížejte se tedy pouze na barevný odstín a cenu barvy. Zajímejte se i o její vzdušnost, vhodnost pro materiál, strukturu a ochranné podmínky. Špatným výběrem můžete ovlivnit zateplení domu nebo svůj dům naopak úplně udusit. Tím trpí nejen samotná konstrukce a fasáda domu, ale v neposlední řadě i vy sami.

Akrylátové fasádní barvy jsou nejlevnější volbou

Mezi nejodolnější fasádové barvy se řadí akrylátové. Kromě toho, že dokážou odolat všem povětrnostním vlivům a odpuzují vodu, jsou velmi dobře cenově dostupné. Mají ale také své nevýhody. Ze všech fasádních barev se nejvíc špiní, a pokud máte zateplení provedené z minerální vlny, může fasádní akrylátová barva dům dusit. V případě polystyrenového zateplení můžete akrylátové fasádní barvy bez obav využít.

Silikonové fasádní barvy mají ty nejlepší vlastnosti

Silikonové fasádní barvy jsou vhodné pro jakýkoliv druh zateplení. Navíc jsou také voděodolné a paropropustné. Z hlediska vlastností a využitelnosti jsou tedy barvy na silikonovém základě nejvhodnější. Dokonce ani nešpiní a nezatěžují fasádu domu. Patří ovšem také k těm nejdražším a vysoká cena je její jedinou nevýhodou.

Silikátové fasádní barvy ochrání dům před vlhkostí

Podobné vlastnosti mají i silikátové fasádní barvy, které se využívají převážně u staveb se zvýšeným rizikem vzniku vlhkosti, mechů a plísní. Nejsou ovšem tolik voděodolné. Paropropustnost je u nich velmi dobrá a další výhodou silikátových fasádních barev je cena.

Výběr fasádní barvy je tedy na vašem uvážení. Zohledněte ovšem všechna hlediska a nenechávejte rozhodnutí pouze na své oblíbené barvě a co nejnižší ceně.

Related posts

One Thought to “Jak se připravit na výběr fasádní barvy?”

  1. Návrh fasády

    Z toho co jsem slyšel jsou nejlepší silikonové disperzní barvy. Jednak brání průniku srážkové vody ale vynikají dobrou paropropustností, takže fasáda hezky „dýchá“, navíc jsou velmi odolné.

Comments are closed.