Bydlení ve srubu není pro každého

V současné společnosti se stále více rozšiřuje trend zdravého životního stylu a návratu k přírodě. Tu již nechceme jen využívat, ale také chránit. Jednou z variant ekologických staveb je srub.

Většina lidí si pod pojmem srub představí malou dřevěnou stavbu uprostřed lesa sloužící k prázdninové rekreaci. Moderní srubové domy však mohou nabídnout pohodlí a rozlehlost klasického celoročně obývaného domu. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody tohoto typu bydlení.

Ekologické a zdravé bydlení

Hlavním argumentem pro výstavbu celodřevěného domu je, že je vyroben z přírodního materiálu. Dřevo k výstavbě srubu prochází jen minimální úpravou, což obyvatelům domu zajišťuje, že budou žít ve zdravotně nezávadném prostředí. Dřevěný dům přirozeně dýchá a udržuje uvnitř optimální vlhkost vzduchu. Toto příjemné vnitřní klima spojené se sníženou prašností uvnitř dřevěné budovy je přínosné především pro alergiky a astmatiky.

Vzhledem k použitému materiálu jde o ekologickou stavbu, která má při správné péči velmi dlouhou životnost.

Problémy s umístěním

Pokud se rozhodnete pro stavbu srubu, musíte počítat s tím, že nezískáte svolení úřadů s jeho stavbou na libovolném pozemku. Před koupí stavební parcely se proto předem informujte, zda na ní bude možné umístit stavbu tohoto typu. Krom posvěcení shora je také třeba brát zřetel na to, zda se srub na vámi zvolený pozemek bude skutečně hodit.

Uprostřed běžné zástavby působí už na první pohled nepatřičně. Velmi dobře se naopak vyjímá na odlehlém prostranství, ideálně v blízkosti lesa. Stavba srubu však většinou láká lidi spjaté s přírodou, jimž takové umístění jejich obydlí výborně vyhovuje. Můžete ho doplnit i stylovým plotem včetně elektrického pohonu brány.

Péče o dřevo

Dřevo je přírodní materiál, a proto je třeba o něj pečovat. Každých 3-5 let dům vyžaduje nátěr chránící před škůdci, plísněmi a UV zářením. Čas od času je nutné odstranit z dřevěných klád narůstající mech.

V prvních třech až pěti letech dochází k sesychání dřeva a tím k sedání celé stavby. Architekt musí s tímto faktem počítat již při návrhu domu a to především u okenních a dveřních otvorů.

Je také potřeba si uvědomit, že dřevo stále žije.a pracuje. Přizpůsobuje vlhkosti prostředí. Za vlhka ji pohlcuje, v suchém období zase vydává, což se projevuje typickým lupáním či vrzáním.

Interiér

Stejně jako se srub dobře nevyjímá na každém pozemku, nehodí se ani do jeho interiéru libovolné zařízení. Volbu nábytku je třeba důkladně promyslet, aby společně s kulatinovými obvodovými zdmi vytvářel harmonický dojem. I výběr nástěnných dekorací je třeba provést citlivě.

Dostatek světla v interiéru je základ, ideální je přirozené světlo, případně vhodný umělý zdroj světla od profisvitidla.cz

Stejně jako zvenčí, i zevnitř potřebuje nerovná zeď vyšší péči. Její štěrbiny lákají pavouky k tvorbě sítí.

Na většinu lidí působí dřevěné stěny velmi útulným a uklidňujícím dojmem. V někom naopak tmavší dřevěné zdi vyvolávají depresi. Pro milovníky změn je jistě negativem, že obvodové stěny jen tak snadno nepřetřete na jinou barvu.

Tepelná izolace

Tepelně izolační vlastnosti dřevěného srubu jsou nižší než u moderních sendvičových dřevostaveb. To však neznamená, že jsou špatné. Dřevěná stěna o tloušťce 30 – 35 cm vyhovuje českým normám. Při stavbě je však třeba věnovat pozornost správnému utěsnění všech spojů mezi jednotlivými kládami. Ekologického hlediska utěsnění spár se nemusíme obávat, lze ho provést velmi kvalitně i pomocí čistě přírodních materiálů , například z ovčí vlny či existují izolace ze lnu, konopí, atp.

Život ve dřevěném srubovém domě není pro ty, kdo jen obdivují romantickou atmosféru takové stavby, ani pro ty, kdo si pouze přejí bydlet v neotřelém typu domu. Je pro lidi, jejichž životní filozofie a styl se slučuje s přírodou. Z jejich pohledu má život ve srubu pouze samá pozitiva a žádné nevýhody.

Related posts