Pod pojmem loft se rozumí bydlení ve staré, opuštěné továrně či jiných průmyslových prostorách, přestavěných na byt. Tento typ bydlení se stal oblíbeným již v minulém století, a to zejména v uměleckých kruzích. V současnosti bydlení v loftech opět získává na popularitě a představuje alternativní pro všechny, kteří se odmítají smířit s klasickým bydlením v domě či paneláku.
Ateliérové bydlení v loftech si své příznivce našlo i v Praze. Nejznámějším loftovým komplexem je Holešovický pivovar, loftové byty jsou k dispozici i v městských částech Karlín či Smíchov.
Multifunkční prostory
Stropy v loftech dosahují minimálně 5 metrů, čímž se sice nezvětšuje obytná plocha, ale vzniká prostor pro unikátní přizpůsobení bytu jeho obyvatelům. Obrazy, fotografie a jiné zajímavé prvky bydlení ozvláštní a zútulní. Otevřený prostor většinou nedisponuje příčkami, které by ho rozdělili na jednotlivé pokoje. Rozmístění i zařízení pokojů je tedy výlučně v režií obyvatel, často tak vznikají moderně a nezvykle zařízené prostory.
Alternativou se tak stává pronájem prostor ve starých továrnách a jeho svépomocné zařizování podle představ obyvatel.
Zařídit všechny „pokoje“ v loftu je vskutku výzva. Vzdušný a otevřený prostor sice nabízí téměř neomezené možnosti, což se často nedá říct o jeho obyvatelích. A to zejména po umělecké stránce. I proto je doporučeno si k zařizování takového prostoru přizvat architekta či designéra, který z vašeho bydliště udělá jedinečný sladěný prostor.
Velké, otevřené prostory nabízejí možnost se v loftu skutečně designově „vyhrát.“ Pokud je pro vás vysoký strop v jisté části bytu zbytečný, řešením může být příčka, která vytvoří malé patro, na které můžete umístit postel, křeslo a noční stolek a vytvořit tak ložnici.
Jedna sedačka nestačí
Loft díky jeho velikosti často obývá více osob, je proto důležité zajistit pohodlí každé z nich. Zatímco do běžného bytu se kupuje jedna rohová sedačka s úložným prostorem, do loftu by taková stačit nemusela. Řešením proto může být koupě několika sedacích souprav. Mnohé se dodávají s křeslem či taburetem, což ještě více zvýší možnosti sezení a komfort obyvatel či návštěv.
Kromě obývacího prostoru nabízí loft i dostatek místa na zařízení kanceláře. Interiér loftu bývá často členitý a obsahuje menší či větší „výklenky“, do kterých hravě vejdete stůl, židli, skříňky i sedačku do kanceláře. Vytvoříte tak reprezentativní prostor, který potěší oko každého návštěvníka.
Není pro každého
Bydlení v loftu je určitě snem mnoha lidí, nejen umělců, kteří sní o bydlení ve vlastním ateliéru, ale všech nezávislých, zejména mladých, lidí, kteří si uvědomují jeho nesporné výhody. Loftové byty mají však i jedno velké mínus – jejich cenu. Realitní trh si uvědomuje sílu loftových prostor, proto jsou jejich ceny nastaveny velmi vysoko.