Na co nezapomenout při malování sádrokartonu?

Na první pohled se může zdát, že malování sádrokartonu je jednoduchá a banální činnost. Sádrokartonové příčky jsou přece dokonale rovné a hladké. První pohled klame a již na to doplatilo velké množství domácích kutilů, kteří nebyli spokojeni s kvalitou nového nátěru na sádrokartonu. I při malování sádrokartonu si totiž musíte dát pozor na mnoho věcí. Jak na to?

Sádrokarton není omítka

V porovnání se zděnými příčkami ve starých domech a bytech je samozřejmě sádrokartonová příčka mnohem rovnější. Ovšem fakt, že je stěna rovná ještě neznamená, že je stěna připravena na malování. Jestli si myslíte, že když zvládnete namalovat křivou zeď ve starém domě, už zvládnete namalovat všechno, jste na omylu. Tedy možná ano, ale výsledek dokonalý rozhodně nebude.

Vyrovnejte drobné nerovnosti

Sádrokartonové desky mají z výroby krásnou rovnou a čistou plochu. Jenže při instalaci se tyto desky musí ještě opatřit vrstvou sádrokartonové stěrky, která kryje spoje, šroubky a hrany. Aby byla i tato finální vrstva krásně rovná, musí se následně přebrousit brusnou mřížkou. Při nesprávné manipulaci mohou vzniknout rýhy po mřížce, které na rovné ploše budou vidět i po vymalování. Tyto rýhy nemusí být na první pohled zřejmé, protože jsou při broušení zaplněny prachem. Doporučujeme tak stěnu otřít vlhkou hadrou a překontrolovat. Jen tak dosáhnete dokonalé roviny.

Největším oříškem jsou spoje dvou různých materiálů sádrokarton a omítka. V těchto místech nejčastěji dochází k praskání. Tomu lze předejít pomocí speciální skelné pásky, která spoj zpevní.

Připravte podklad

Základem je precizní příprava podkladu. Sádrokartonovou příčku byste měli před malováním pečlivě zkontrolovat. Především je nutná kontrola ve spojích sádrokartonových desek. Tato místa bývají největším problémem. Pokud je  nanesena vrstva tmelu, nejčastěji ve spojích, mohou být vidět i po malování pokoje. Jak tomu předejít? Pomůže kvalitní penetrační nátěr, který povrchy s různou nasákavostí sjednotí.

Můžete začít malovat

Při malování se vám může stát, že vaše zvolená barva bude mít nedostatečnou kryvost (schopnost barvy překrýt při určité tloušťce nátěru skvrnu). To většinou není problém u bílé, ale u sytějších barev. Tomu lze částečně předejít, když do penetračního nátěru přidáte trochu výsledné barvy (poměr 1:30).

Detail přechodů při malování pokoje, zdroj: shutterstock.com
Detail přechodů při malování pokoje, zdroj: shutterstock.com

Příliš nezáleží, zda používáte na malování štětku nebo váleček. Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je, abyste malovali do kříže a barva se dostala opravdu všude do všech případných nerovností. Dbejte na to, aby vám barva po stěně nestékala.

Tip: Pro malování linek a přechodů výborně poslouží krycí malířská páska (jen je nutné ji nalepit na již zaschlou barvu)

Kolik nátěrů je třeba? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, pokud je ideální povrch se stejnou nasákavostí, měly by stačit dvě vrstvy. Avšak spíše počítejte se třemi při nakupování barvy. Nejhorší je, když dojde barva uprostřed malování.

Sepsáno ve spolupráci s www.lukostav.cz

Related posts