Největším problémem bytových domů je soužití se sousedy. Především panelové domy jsou proslulé přenosem zvuků mezi jednotlivými byty. Rušit vás mohou nejen hlasité činnosti jako naklepávání řízků či dupání děti v bytě nad vámi.
Stropem i stěnami bytu se může přenášet i zvuk zapnuté televize či rádia a výjimkou není ani to, že z vedlejšího bytu uslyšíte i běžný hovor. Denní rytmus váš a sousedův mnohdy nemusí být stejný. Abyste nezažívali rušivý hluk při usínání či při siestě po příchodu z práce, vyplatí se zjistit akustiku místnosti předem. V ideálním případě je vhodné tento proces provést ještě před nastěhováním.
Proč řešit akustiku bytu ještě před nastěhováním?
Přestože se nejedná o náročnou úpravu bytu, přeci jen zasahovat do již obydlené plochy je vždy nepříjemné, jelikož se nevyhnete prachu a nepohodlí. Navíc v případě odhlučnění zdí bytu dojde ke zúžení místnosti o několik cm, proto se vyplatí provést odhlučnění ještě před zařízením bytu nábytkem.
Pokud se vám v počáteční fázi vašeho nového bydlení nedostává dostatek financí, je možno nejprve přistoupit k odhlučnění podlahy a stropu, kudy proniká největší hluk. Odhlučnění stěn můžete nechat na dobu pozdější.
V průběhu bydlení pak zjistit, ve kterých pokojích je třeba odhlučnit zeď, skrz niž je slyšet například sousedovu televizi, a které pokoje sousedí s ložnicemi či jinými místnostmi, odkud k vám nepronikají rušivé zvuky a tudíž zde nebude nutné akustiku místnosti řešit. Při zařizování pokojů však počítejte dopředu s možností odhlučnění a s tím spojeným zúžením prostoru.
Jak odhlučnit byt?
Odhlučnění stěn a stropů lze provést dvěma různými způsoby:
Sádrokartonové obklady stěn a stropů
K odhlučnění lze využít akustické interiérové příčky ze sádrokartonové desky modré barvy, které jsou sice dražší než běžný sádrokarton, ale také dvakrát hutnější, proto více zabraňují prostupu hluku. Pod stropem je vytvořen sádrokartonový podhled a prostor mezi původním stropem a vrstvou sádrokartonu je vyplněn minerální izolací, která má také velký podíl na pohlcení zvuku.
Sádrokartonovým podhledem získáte nejen izolaci zvuků od sousedů bydlících nad vámi, ale také výrazně estetičtější strop oproti původnímu stropu, na němž jsou často patrné překlady panelů. Snadno a esteticky také vyřešíte zabudování nových světel. Podobně se na hliníkovou konstrukci připevní sádrokarton kousek od stěny a vzniklý prostor se vyplní minerální izolací. V závislosti na požadovaných parametrech se vám místnost zmenší minimálně o 5 cm.
Pěnové desky
Druhou variantou je obložení stropu a stěn pěnovými akustickými deskami. Jedná se o slisovanou akustickou pěnu, která se lepí přímo na zeď či strop a lze ji dále esteticky upravit – omítnout, překrýt polystyrenen nebo sádrokartonem. Ještě ideálnější je, pokud máte dostatek místa na vytvoření předstěny, kdy mezi akustickou deskou a původní zdí bude vzduchová mezera, která umocní pohlcení zvuků přicházejících z okolních bytů. Akustické desky se potom upevní na hliníkovou konstrukci před původní stěnou.