Změna dodavatele elektřiny: Jak na levnější elektřinu?

Po dlouhém období růstu cen energií, došlo v současnosti k opačnému jevu, ceny budou mírně klesat, momentálně se snížení cen projevilo nejvíc u dodávek plynu. Abyste ušetřili, nemusíte ale jen pasivně čekat na období snižování cen. Ušetřit můžete i změnou dodavatele energie. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybírat dodavatele elektřiny a kolik můžete ušetřit.

Kolik můžete ušetřit?

Rodina žijící v panelovém domě může při správné volbě dodavatele ušetřit přibližně 800 Kč za rok (pokud méně, nemá smysl dodavatele měnit). Daleko více ušetří domácnost, která k ohřevu vody používá karmu a nejvyšší úspora se týká domácností, které svůj moderní dům vytápí pomocí elektřiny. U nich může rozdíl v platbách dosáhnout i 4000 Kč ročně. Jak vidíte, přemýšlet o změně dodavatele se vyplatí.

Co při výběru dodavatele zohlednit?

Změna dodavatele elektřiny by měla být provedena až po důkladném promyšlení všech pro a proti. Nenechte se zlákat nabídkami podomních obchodníků, jejichž tarif se může zdát sice na první pohled lákavý, ale může skrývat řadu vedlejších poplatků, které vás při vyúčtování překvapí svou výší. Také často operují se smlouvou na dobu určitou i na 10 let.

Určitě se vyplatí věnovat čas prozkoumání webových stránek několika konkurenčních dodavatelů. Najdete zde všechny informace potřebné pro vaše rozhodování. Dobře prostudujte ceníky i obchodní podmínky.

 K jinému dodavateli přešlo podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE) přes 473 tisíc zákazníků v roce 2013 a v letošním roce se očekává ještě více.

U každého dodavatele najdete několik tarifů, podle své současné spotřeby snadno poznáte, který z nich je pro vás nejvhodnější. V rámci zvoleného tarifu si všimněte, zda a jaké obsahuje poplatky za služby jako např. zákaznická linka a podobně. U každého dodavatele vypočítejte roční platby za energie součtem fixního poplatku za distribuci, plateb za odběr objemu energií za rok a přičtěte přídavné poplatky, které se budou u každého dodavatele lišit. Někteří účtují například aktivační poplatek při uzavření nové smlouvy.

Uspořit můžete i výměnou starších spotřebičů za nové s nižší spotřebou. Pozorně si přečtěte výrobní štítek nebo si vše můžete snadno změřit pomocí měřiče spotřeby (lze zdarma zapůjčit). Úsporná domácnost by měla být vaším dlouhodobým cílem.

Takto odhalíte, u kterého z dodavatelů vás vyjde provoz domácnosti nejlevněji. Před uzavřením smlouvy však ještě pozorně prostudujte obchodní podmínky, abyste se novému dodavateli například neupsali na dlouhé období bez možnosti změny dodavatele či abyste se nezavázali při další změně dodavatele zaplatit vysoké deaktivační poplatky.

Postup při změně

Pokud jste došli k závěru, že výhodnější pro vás bude stávajícího dodavatele změnit, zjistěte si výpovědní lhůtu svého současného dodavatele. Nový dodavatel často ukončení stávající smlouvy vyřeší zdarma za vás. S novým dodavatelem můžete smlouvu uzavřít přímo na jeho pobočce, ale vše lze provést i z pohodlí domova přes internet.

Related posts

3 Thoughts to “Změna dodavatele elektřiny: Jak na levnější elektřinu?”

  1. ota

    Změna dodovatele se nám vyplatila na 100%. Pravdou ale je, že jsme měli obrovksé problémy s podomními prodejci. Otravovali nás skoro pořád. Nabízeli například, že smlouvu vypoví, ale nakonec se tak vůbec nestalo, takže bacha na ně!

  2. lemur

    souhlas, to samé bylo u nás, naše babča dokonce podepsala tři smlouvy od různých dodvatelů hned za sebou, takže to byl dost mazec to vyřešit, ty podomní prodejce bych střílel, jen využívají důchodce!

  3. Franta

    Změna dodavatele byla pro nás velmi snadná, přecházeli jsme ke Comfort Energy a o všechno se postarali. Při podpisu nám řekli kolik můžem ušetřit a ušetřili jsme ještě o něco víc. My máme s touto firmou pozitivní zkušenosti.

Comments are closed.