Vytápějte rychleji

Účty za topení v zimě neustále stoupají? Zdá se vám, že i přes topení nemáte v místnostech dostatečnou teplotu? Potřebujete snad jen pomoci radiátoru dostat teplo do místnosti.

Během topné sezóny se teplo dostává do místností obvykle pomocí radiátorů. Radiátory jsou teplé a předávají teplo do místnosti. Otevřeme ventil a čekáme, dokud se vzduch zahřeje. Potřebujeme skutečně čekat dlouho? Toto čekání můžeme výrazně zkrátit. Stačí použít pomůcku, která teplo dostane do místnosti rychleji a jehož úkolem je šetření tepla. Je to ventilátor na radiátor. Existuje několik verzí ventilátorů různých konstrukcí, nyní se podíváme na velmi efektivní řešení.

Topení radiátory

Vytápění radiátory je v podstatě pasivní systém, založený na cirkulaci studeného a teplého vzduchu. Teplý vzduch z radiátoru stoupá vzhůru, jak se v místnosti ochlazuje, klesá k podlaze. Radiátor ho opět zahřeje, a takto se teplo šíří po místnosti.

cirkulace

Efektivní řešení Termík

Ventilátor na radiátor Termík pomáhá při vyhřívání místnosti dvěma způsoby. První je ventilator-pod-radiator-termikurychlení proudění vzduchu. Termík se jednoduše nainstaluje na spodní část radiátoru (běžný panelový typ, ale pomocí úchytů je možná instalace i na žebrové radiátory). Ventilátory urychlí cirkulaci vzduchu přes radiátor, vzduch se rychleji ohřívá, dostává se rychleji do místnosti a místnost se rychleji vyhřeje.
Druhý způsob pomoci je v tom, že získávání tepla z radiátorů je mnohem efektivnější. Oproti běžnému způsobu ohřevu, kdy radiátor předá přibližně 40 Celsia, pomocí Termíku předá radiátor až 160 Celsia, čili předá čtyřikrát více tepla. Použitím Termíku se zvyšuje úspora tepla, ale i úspora energie.

Příklad úspory

Zkusme si účinek ukázat na příkladu. Máme místnost přibližně 40m3. Když chceme zvýšit teplotu v místnosti o jeden stupeň, běžným způsobem vytápění radiátorem nám to bude trvat přibližně jednu hodinu. Pokud budeme chtít zvýšit teplotu o jeden stupeň v této místnosti pomocí radiátoru s namontovaným termiky, bude to trvat jen přibližně 10 minut. Zvýšení teploty o jeden stupeň za mnohem kratší dobu znamená méně potřebné energie, snížení spotřeby topného paliva, nižší náklady na vytápění, a zároveň tím šetříme životní prostředí. Návratnost Termíku se počítá na jednu topnou sezónu.

ventilator-pod-radiator-termik-graff

Fólie jako pomocník

fólie za radiátorPomoci teplu ohřívat místnost se dá několika způsoby. Zkuste použít reflexní fólii za radiátor. Víte o tom, že radiátorem vytápíte nejen místnost, ale velká část tepla zůstává ve zdi za radiátorem? Pomocí fólie za radiátor získáte minimálně 95% tepelné energie ze zadní části radiátoru a můžete snížit tepelné ztráty až o 45%. Tato fólie je však jiná než potravinářská folie. Je vyrobena ze speciálního materiálu, používaného v leteckém průmyslu, má vysokou účinnost a životnost až 60 let bez ztráty funkčních vlastností. Použitím fólie za radiátor se zvyšuje teplota v místnosti při stejném nastavení o 1-3 stupně.

Už víte, jak šetřit

V tomto článku jsme si ukázali, jak dokáže použití dodatečných pomůcek zvýšit účinnost topení radiátory, a zároveň ušetřit na účtech. Instalací Termíku zkrátíme dobu potřebnou na zahřátí místnosti, a použitím fólie za radiátor využíváme více tepla, které jinak končí v stěně za radiátorem. Kombinací těchto přídavných pomůcek získáme nejen více tepelného komfortu, ale šetříme náklady na vytápění a současně šetříme životní prostředí.

Chcete-li získat více informací o šetření tepla, ale také o dalších možnostech, jak šetřit v domácnosti, podívejte se na stránky Ecoprodukt.

Related posts