Vybíráme venkovní rolety. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Venkovní rolety neboli předokenní rolety jsou vedle venkovních žaluzií nejvyhledávanějším typem exteriérového stínění. Možná nad jejich pořízením přemýšlíte také vy. Jaké jsou klady a zápory této stínící alternativy?

Předokenním roletám neupřeme jedno – ze všech druhů stínící techniky nabízejí tu nejlepší tepelnou izolaci, ať už je řeč o letních nebo o zimních měsících. Jejich hliníkové lamely mohou být vyplněny speciální pěnou s velmi dobrými termoizolačními vlastnostmi, díky kterým v zimních měsících uspoříme až 70 % tepelné energie a v létě naopak odrazíme až 90 % nežádoucího tepla.

Stop hluku i zvídavým pohledům

Co vás ale možná překvapí, tepelnou izolací schopnost venkovních rolet nekončí. Mají také velmi dobrou schopnost odbourávat hluk. Ta je v případě těchto rolet prakticky nejvyšší napříč všemi druhy stínící techniky. Kvalitní venkovní rolety i venkovní žaluzie dokáží snížit hlasitost zvuku až o polovinu.

V neposlední řadě bychom ale měli poukázat také na jejich praktičnost, co se týká zabezpečení. Pokud totiž předokenní rolety vybavíme protizdvižným závažím, případně zámkem, mohou nám posloužit jako nepropustný „pancíř“ ochraňující naše okna a dveře nejen před světlem a teplem, ale také před nezvanými návštěvníky. Tuto jejich vlastnost oceníme zejména v období, kdy jedeme na dovolenou a stejně tak na delší cestu.

Jaké rolety zvolit?

Mezi nejoblíbenější alternativy patří venkovní rolety vyrobené z hliníku. Tento materiál je odolný i v náročných klimatických podmínkách a je typický svou dlouhou životností. Hliník si vede velmi dobře jak na poli pohlcování tepla, tak v eliminaci světla a hluku.

Otázkou na odborníky je pak volba typu rolety podle druhu montáže. Je jiné vybírat rolety do plánované novostavby a jiné vybírat rolety do již postaveného domu, kde nesmí chybět též moderní garážová vrata. Kde se obrátit pro radu a tipy? Se vším vám pomohou výrobci, kteří se specializují i na další oblasti, mezi něž patří klasická výklopná garážová vrata či průmyslová vrata.

Related posts