Vybíráme nový konferenční stolek aneb čím menší, tím hezčí

Sedací souprava je nejfrekventovanějším místem bytu. Právě zde posedíte s milou návštěvou, povídáte si s rodinou, určitě také na pohovce odpočíváte u knížky nebo u televize. Posezení s přáteli ani odpočinek se však neobejde bez občerstvení. Proto k sedací soupravě neodmyslitelně patří konferenční stolek. Jak ale vybrat ten správný?

Zařízení obývacího pokoje musí ladit

Hlavní zásadou při výběru vybavení interiéru je sladit každý pokoj barevně i stylově. Konferenční stolek musí ladit stylově se sedačkou i ostatním zařízením obývacího pokoje. K moderní sedací soupravě vyberte minimalistický nízký stolek jednoduchého tvaru, celou řadu jich najdete na Galera. Naopak k mohutné sedačce starobylého vzhledu volte vyšší stolky, vhodné jsou i tvary využívající okrasného profilování atp.

Konferenční stolek s odkládací policí, zdroj: mt-nabytek.cz
Konferenční stolek s odkládací policí, zdroj: mt-nabytek.cz

Barevně stolek slaďte se sedací soupravou. Některé obývací pokoje jsou však navrženy tak, že sedací souprava barevně kontrastuje s ostatním zařízením místnosti. Potom levný konferenční stůl vyberte v barvě nebo dekoru dřeva shodné s nábytkem v obýváku.

Čím menší, tím lepší

Současný trend minimalismu upřednostňuje malé odkládací stolky. Konferenční stolky by měly být malé nejen rozměry desky stolku. Moderní jsou také stolky nízké.

Rozměry desky stolu se opravdu vyplatí minimalizovat. Menší stolek dodá obýváku na vzdušnosti a usnadňuje i pohyb kolem sedačky. Rozměry desky stolku by měly samozřejmě odpovídat velikosti sedací soupravy. Zkuste si změřit, jak velký by měl váš stolek být, abyste na něj bez potíží dosáhli z každého místa sedací soupravy. Zároveň vezměte v potaz dostatek volného prostoru pro nohy sedících osob.

Praktický malý konferenční stolek, zdroj: mt-nabytek.cz
Praktický malý konferenční stolek, zdroj: mt-nabytek.cz

Výška konferenčního stolku opět závisí na konkrétní sedačce. V současné době se vyrábí sedačky poměrně nízké, proto jsou velmi oblíbené nizoučké odkládací stolky. Nejpohodlnější je zvolit výšku stolku shodnou s výškou sedací plochy. Tato výška stolku umožní pohodlné odložení sklenice s nápojem, aniž by se návštěva musela hrbit. Takto nízký stolek oceníte i při odpočinku. I v poloze vleže velmi pohodlně dosáhnete pro hrnek s kávou nebo pro časopis. Navíc můžete vleže sledovat i televizi, aniž by vám stolek překážel ve výhledu.

Hledáte-li konferenční vybavení, podívejte se na konferenční židle

Záleží ale pochopitelně na vašich zvycích. Pokud upřednostňujete večeři u konferenčního stolku, pracujete zde často na notebooku nebo si zde děti malují, oceníte spíše stolky vyšší. Jejich nabídka sice není tak široká jako je tomu u nízkých konferenčních stolků. Ale na trhu vyšší stolky stále najdete. Mnohdy je však naleznete spíše pod označením čajový stolek.

Zajímavou alternativou pro nerozhodné jsou stolky s posuvnými nožkami, které umožňují výšku stolku měnit. Další možností jsou stolky se zdvíhací deskou.

Variabilita

Namítáte, že minimalistický trend odporuje vašim potřebám? Je pravdou, že pro odložení nápojů a talířků s jídlem bývá potřeba poměrně hodně prostoru. Bude tedy malinký trendy stolek stačit? S tímto problémem si hravě poradíte, pořídíte-li více menších odkládacích ploch. Moderní sedací soupravy jsou mnohdy opatřeny odkládacími plochami pro sklenici či hrnek. Další možností je více malých stolků. Jeden nízký konferenční a vedle gauče či křesla další malý vyšší stolek.

Pokud milujete návštěvy a oslavy, oceníte sadu stolků. Nejčastěji se jedná o sadu tří stolků různých výšek. Při běžném denním provozu mohou být stolky zasunuty pod sebe. Přijde-li návštěva, stolky jednoduše roztáhnete a hned vznikne dostatek prostoru pro bohaté pohoštění.

Related posts