Mnoho našich aktivit je závislých na počasí. Proto sledujeme jeho vývoj a zajímá nás, jaké počasí nás čeká v nejbližších dnech. Sledovat počasí můžete v televizi nebo na internetu, ale informace o aktuálním počasí i o jeho vývoji v dalších dnech můžete získat i s pomocí domácí meteostanice. Jak vybrat tu pravou?
Co sledovat při výběru meteostanice?
Před koupí nové meteostanice si ujasněte, zda vám postačí pouhý vylepšený teploměr. Ten vám sdělí aktuální teplotu, nejnižší a nejvyšší naměřenou teplotu a případně má vestavěný vlhkoměr pro měření vlhkosti vzduchu. Pokud vás zajímá pouze aktuální teplota, není třeba investovat do propracovanějších zařízení.
Tip: Hledáte speciální váhy? Podívejte se na vahy-vahy.sk
Pokud ale chcete pořídit skutečnou meteostanici, která dokáže zobrazit také předpověď počasí na nejbližší dny, bude váš výběr složitější. Nejprve se ujistěte, že vámi vyhlédnutá meteostanice skutečně obsahuje čidlo pro měření atmosférického tlaku. Bez něj meteostanice nemůže sledovat změny tlaku a tudíž ani předvídat vývoj počasí. Před koupí se rovněž vyplatí pročíst recenze, které o kvalitě meteostanic mnohé prozradí.
Jaké veličiny mohou meteostanice měřit?
Váš výběr meteostanice bude záviset na tom, jaké veličiny vás zajímají. Jednotlivé meteostanice se od sebe liší množstvím měřených hodnot. Ty nejpropracovnější vám mohou poskytnout informace o:
- vnější teplotě vzduchu
- vnitřní teplotě vzduchu
- relativní vlhkosti vzduchu (zde se zaměřte na to, zda přístroj měří vnější nebo vnitřní hodnotu vlhkosti vzduchu a na to, která z hodnot vás zajímá víc)
- hodnotě tlaku vzduchu a případně grafu jeho vývoje
- aktuálním datu a čase
- fázi měsíce
- východu a západu slunce
- množství srážek
- rychlosti a směru větru
- intenzitě UV záření
- vývojí počasí v následujících dnech
Meteostanice mohou být rozšířeny o další funkce, například dokáží zvukovým signálem upozornit na horní mez tlaku, horní mez relativní vlhkosti vzduchu, hrozící mráz atp.
Druhy meteostanic
Podle způsobu předpovídání počasí můžeme rozlišovat meteostanice:
- s měřením barometrického tlaku – předpověď počasí vyhodnotí stanice podle naměřených hodnot tlaku
- s předpovědí internetovou – tyto meteostanice je třeba připojit k počítači s přístupem k internetu, meteostanice potom podle zjištěných dat z internetu zobrazuje na svém displeji předpověď počasí na 3-4 dny dopředu
- se systémem Meteoline – údaje o počasí v následujících dnech jsou zpracovány meteorology a jsou vysílány společně se signálem pro řízení času, meteostanice se systémem Meteoline mají speciální dekodér, který dokáže zobrazit předpověď počasí pro oblast, ve které se nacházíte,
- kombinace výše zmíněných typů
Jaké další parametry sledovat?
Při výběru meteostanice se zaměřte také na velikost a typ displeje. Rovněž si ujasněte, zda chcete displej s podsvícením nebo bez něj.
U meteostanic, které zaznamenávají hodnoty teplot a tlaku za předchozí dny, i u meteostanic, které získávají informace s internetu, se zaměřte na kapacitu jejich paměti.
Zajímavost: Věděli jste, že můžete mít doma klasickou pizza pec na dřevo?
Nejenom meteostanice s předpovědí počasí pomocí internetu je možné připojit k počítači. Pokud chcete po delší čas zaznamenávat údaje o teplotě, tlaku a dalších naměřených hodnotách, možná oceníte meteostanice s možností připojení k počítači. Pokud budete naměřená data přenášet do počítače, nemusíte se při výběru meteostanice tolik soustředit na kapacitu její paměti.