Vhodnou péčí o matraci nejen prodloužíte její životnost, ale zlepšíte i vaše zdraví

Abychom prožili den v dobré kondici i náladě, potřebujeme, aby mu předcházel kvalitní spánek. Dnešní výrobci nám nabízí velké množství vhodných matrací. S jejich zvyšující se kvalitou je však spojena i vyšší pořizovací cena. Abychom si uchovali vlastnosti zakoupené matrace po co nejdelší dobu, je třeba věnovat pozornost péči o ni. Zároveň omezíme i množení roztočů a tím zlepšíme i naše zdraví. To se týká zejména alergiků, kterých je již přes 1/3 naší populace.

Správné uložení matrace

Začněme hned u typu podkladu. Nejvhodnější je matraci umístit na rošt. Oproti rovné celoplošné podložce mají tu výhodu, že je matrace lépe odvětrána od vlhkosti. Během noci naše tělo vyloučí velké množství potu a při špatném odvětrání může dojít až ke vzniku plísní. Z tohoto důvodu také není vhodné používat postel s úložným prostorem.

Rošty do postele můžete zakoupit dvojího druhu – lamelové nebo dřevěné. Přičemž lamelové rošty se vyznačují odpružením, díky němuž se snižuje otisk roštu do spodní části matrace. Pozor na to, že ne všechny typy matrací jsou vhodné na lamelové rošty!

Jak zabránit vlhkosti

Každé ráno je třeba věnovat pozornost dostačujícímu vyschnutí matrace. Během jedné noci vypotí lidské tělo kožními póry až 1 litr tělních tekutin. Je vhodné dobře vyvětrat ložnici a nezastýlat postel okamžitě peřinami či ozdobnými přehozy. Tuto činnost můžeme odložit až po vydatné snídani, mezitím matrace proschne a my tak zabráníme množení roztočů a plísní způsobené vlhkostí.

Převracení matrace

Dnešní moderní matrace se již nemusí převracet, ba naopak je to škodlivé! Zejména lepší matrace obsahují uvnitř zóny o různé tuhosti a předpokládá se jejich jednostranné použití. Jediný důvod převracení tak může být, pokud máte matraci o dvou různých tvrdostech. Jedna strana je měkcí a druhá tvrdší. Takové matrace se označují jako partnerské.

Roztoči

Postel je velmi příhodným místem pro život roztočů. Vyhnout se jim prakticky nelze, můžeme jen bojovat proti jejich množení a znesnadnit jim život. Roztoči jsou velmi citliví na teploty pod bodem mrazu. Všichni známe, že roztočů v dětských plyšových hračkách se zbavíme strčením plyšových miláčků do mrazničky. U matrace nám mrazák nahradí chladný zimní den. Matraci na jednu až dvě hodiny vyneseme ven a necháme provětrat.

Ač roztočům svědčí teplo, ani v létě nemusíme boj s nimi vzdávat. Matraci vystavíme na přímé slunce, teplota nad 55 stupňů roztoče zahubí stejně spolehlivě jako mráz. Některé matrace obsahují speciální látky, které zabraňují množení roztočů, můžete si také koupit speciální povlaky, které výrazně omezí množství roztočů. To je důležité zejména pro alergiky.

Hrubé poškození

Matrace je uzpůsobena pouze ke spaní. Vyhněte se jejímu přílišnému zatěžování, ať už oblíbeným hopsáním dětí či odkládáním těžkých předmětů na postel. Při stěhování se vyvarujte přehýbání.

Čištění

Většina matrací je vybavena snímatelným potahem, který je možné prát v automatické pračce. Věnujme však pozornost pracím pokynům na štítku, abychom předešli sražení potahu.

V náplni matrace se také hromadí prach, roztoči a další nečistoty. Většina matrací je uzpůsobena k vysávání (opět pozorně čtěme etiketu s instrukcemi k čištění). Běžný vysavač však nemá tak silný výkon, aby matraci prachu dokonale zbavil, a proto je vhodné promyslet, jak často budeme matraci měnit za novou.

Related posts